Obez sıçanlara uygulanan topiramatın hipotalamustaki obezite ile ilişkili protein ve nöropeptit-y düzeylerine etkilerinin araştırılması
The investigation of the efficiency of topiramate on the protein and neuropeptide-y level in the hypothalamus which is associated with obesity
- Tez No: 427156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN ZUHAL ALTUNKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Nöroloji, Histology and Embryology, Neurology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Çağımızın hastalığı olarak görülen obezitenin giderek yaygınlaşması bu hastalığın tedavisinde yeni çözümler gerektiğini göstermektedir. Son zamanlarda obezite tedavisi amacıyla en sık başvurulan ilaçlar yan etki olarak kilo kaybına sebep olan anti-epileptiklerdir. Bununla birlikte bu ilaçların beyindeki açlık tokluk merkezi olan hipotalamik çekirdekler üzerine etkisine ilişkin hayvan modelinde yapılmış herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada obez sıçanlara uygulanan topiramatın hipotalamustaki obezite ile ilişkili protein ve nöropeptit-y düzeyleri üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışmada her grupta beş adet hayvan bulunacak şekilde yirmi dört dişi sıçan dört eşit gruba ayrılmıştır. Non-obez Kontrol, Obez Kontrol, Non-obez topiramat ve Obez topiramat olarak adlandırılmış ve obez gruplarda bulunan denekler aynı süre içerisinde %40 yağ içeren diyetle beslenerek obez olmaları sağlanmıştır. 15 haftanın sonunda tüm denekler kardiyak perfüzyon işlemine tabi tutulmuş ve beyin dokuları çıkarılmıştır. Gerekli histolojik, stereolojik ve biyokimyasal analizler yapıldımıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The increasing prevalence of obesity in the treatment of the disease requires the introduction of alternative solutions. Lately for this purpose, the most commonly used drugs that lead to weight loss as a side effect are anti-epileptics. The weight-consuming side effects of anti-epileptics have been clinically investigated but its effects in the hunger satiety center of the brain on the hypothalamic nuclei has not been investigated with animal models. The aim of the present study is to investigate the effects of topiramate on the protein and neuropeptide-Y level in the hypothalamus which is associated with obesity. Materials and Methods: In this study, twenty-four female rats were divided into four equal groups: non-obese control, obese control, non-obese topiramate and obese topiramate. In the none-obese group; obese group were fed a 40 % high-fat diet. At the end of week 9, the drug treatment started and the subjects took topiramate once a day for 6 weeks. All animals were performed to cardiac perfusion under high-dose anesthetized on 15th week. Tissues samples were analyzed by using biochemical, histological and sterological methods.