Demiyelinizan hastalığı olan çocuklarda psikopatoloji ve ebeveyn tutumları
Psychopathology and parental attitudes in children with demyelinating diseases
  1. Tez No: 905772
  2. Yazar: RABİA BODUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY MEHMET ZEYNEL KARABEKİROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı demiyelinizan hastalığı olan çocuklarda komorbid psikiyatrik bozuklukların, sağlıkla ilişkili yaşam kalitesinin ve yönetici işlev becerilerinin değerlendirilmesi, ebeveyn tutumları ve psikopatolojisinin incelenmesi ve bunların kontrol grubuna göre farklılıklarının araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, zeka puanı en az 80 olan, 8-18 yaş arası, 23 demiyelinizan hastalık tanılı (multipl skleroz (MS), akut dissemine ensefalomiyelit (ADEM)) çocuk ve 23 sağlıklı çocuk dahil edildi. Katılımcılara Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi uygulandı. Çocuklar tarafından Çocuk Depresyon Envanteri, Pediatrik Yaşam Kalitesi Envanteri (PedsQL)-Çocuk Formu; ebeveynler tarafından Çocuk ve Gençler için Davranış Değerlendirme Ölçeği, Turgay Yıkıcı Davranış Bozuklukları için DSM-IV'e Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği (YDB-TDÖ)-Aile Formu, Öğrenme Bozukluğu Belirti Tarama Listesi, Yönetici İşlevlere Yönelik Davranış Değerlendirme Envanteri, PedsQL-Ebeveyn Formu, Kısa Semptom Envanteri ve Ebeveyn Tutum Ölçeği; öğretmenler tarafından YDB-TDÖ-Öğretmen Formu dolduruldu. Bulgular: MS grubunda en az bir komorbid psikiyatrik bozukluk oranı (%56,3), kontrol grubuna göre (%17,4) daha yüksek bulundu. ADEM tanılı çocukların yaşam kalitesi puanları duygusal işlevsellik, psikososyal işlevsellik ve toplam puanlarda kontrol grubuna göre belirgin düşük izlendi. Vaka grubu yönetici işlev becerilerinin kurulum değiştirme, duygusal kontrol ve başlatma alanlarında kontrol grubuna göre daha düşük performans sergiledi. Vaka grubu ebeveynlerinin izin verici tutumları daha fazla benimsedikleri görüldü. Sonuç: Bulgular, demiyelinizan hastalığı olan çocukların sağlıklı yaşıtlarına göre daha fazla psikiyatrik eş tanıları olduğunu, yaşam kalitelerinin daha düşük olduğunu, yönetici işlev sorunları yaşadıklarını ve ebeveyn tutumlarının önemli farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu bulgular ışığında, çocuklarda demiyelinizan hastalıkların yönetiminde psikiyatri disiplininin de dahil olduğu bütüncül müdahale stratejileri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate comorbid psychiatric disorders, health-related quality of life and executive function skills in children with demyelinating disease, to examine parental attitudes and psychopathology, and to investigate their differences compared to the control group. Materials and Method: The study included 23 children with demyelinating disease (multiple sclerosis (MS), acute disseminated encephalomyelitis (ADEM)) and 23 healthy children aged 8-18 years with an intelligence score of at least 80. The Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children was applied to the participants. The Children's Depression Inventory, Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL)-Child Form were filled by children; Child Behaviour Checklist, Disruptive Behavior Disorders DSM-IV Based Screening and Evaluation Scale-Family Form, Learning Disorder Symptom Screening List, Behavior Rating Inventory of Executive Function, PedsQL-Parent Form, Brief Symptom Inventory and Parental Attitude Scale were filled by parents; Disruptive Behavior Disorders DSM-IV Based Screening and Evaluation Scale-Teacher Form was filled by teachers. Results: The rate of at least one comorbid psychiatric disorder (56.3%) was found to be higher in the MS group compared to the control group (17.4%). The quality of life scores of children diagnosed with ADEM were significantly lower than the control group in emotional functioning, psychosocial functioning and total scores. The case group showed lower performance than the control group in the areas of shifting, emotional control and initiation of executive function skills. Permissive attitudes were observed more in the parents in the case group. Conclusion: The findings revealed that children with demyelinating disease have more psychiatric comorbidities, lower quality of life, executive function problems, and significant differences in parental attitudes compared to their healthy peers. In light of these findings, holistic intervention strategies that include the discipline of psychiatry are recommended for the management of demyelinating diseases in children.