Adli psikiyatri bölümünde yatan homisid suçu işlemiş hastaların sosyodemografik ve klinik özellikleri ile işledikleri homisid suçunun hedef kitle profilinin karşılaştırılması
The comparison of socio-demographical features, clinical characteristics and victim profile of patients committed homicide and hospitilized in forensic psychiatry unit
  1. Tez No: 427160
  2. Yazar: SEVGİ GÜL ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ALİ KEYVAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ADLİ PSİKİYATRİ BÖLÜMÜNDE YATAN HOMİSİD SUÇU İŞLEMİŞ HASTALARIN SOSYODEMOGRAFİK VE KLİNİK ÖZELLİKLERİ İLE İŞLEDİKLERİ HOMİSİD SUÇUNUN HEDEF KİTLE PROFİLİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Dr. Sevgi Gül ERTÜRK Amaç: Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi (BRSHH) Adli Psikiyatri Birimine ceza mahkemelerince koruma ve tedavi amacıyla gönderilen veya gözlem nedeniyle (bir suça yönelik ceza sorumluluğu olup olmadığı sorulan) yatırılarak tedavi edilen homisid suçu işlemiş şizofreni hastalarının belirlenmesi ve aile içi homisid suçu olanlar ile aile dışı homisid suçu olanların sosyo-demografik ve klinik özellikleri itibariyle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda psikiyatri hastalarını ve yakın çevrelerini korumak ve bilgilendirmek ve ruh sağlığı çalışanlarına bu alanda kanıta dayalı veri sunabilmek hedeflenmiştir. Yöntem: BRSHH Adli Psikiyatri Birimi'nde yatan homisid suçu işlemiş 5'i kadın 63'ü erkek toplam 68 şizofreni hastası çalışmaya alındı. Hastalara çalışma hakkında bilgi verilerek, araştırmacılar tarafından hazırlanan sosyo-demografik ve klinik bilgiler içeren soruların olduğu form, Sağlık Durumu Anketi (SF-36), SCID-I, SCID-II ve PANSS ölçeği ile değerlendirildi. Olgular işledikleri homisid suçu itibariyle hedef kitlelerinin aile içi bireyler veya aile dışı bireyler olmasına göre iki gruba ayrılarak, sosyodemografik özellikleri, klinik özellikleri ve ölçek skorları bakımından karşılaştırıldı. Bulgular: Aile içi homisid suçu işlemiş şizofreni grubu ile yabancıya yönelik homisid suçu işlemiş şizofreni hastaları arasında sosyo-demografik özellikler açısından farklılık saptanmadı. PANSS ile değerlendirilen hastalık şiddeti açısından farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
THE COMPARISON OF SOCIO-DEMOGRAPHICAL FEATURES, CLINICAL CHARACTERISTICS AND VICTIM PROFILE OF PATIENTS COMMITTED HOMICIDE AND HOSPITILIZED IN FORENSIC PSYCHIATRY UNIT Dr. Sevgi Gül ERTÜRK Aim: The aim of the study is to identify the patients with schizophrenia who committed homicide and were sent to Bakırköy Mental Health Hospital Forensic Psyciatry Unit by the criminal courts for treatment or for observational purposes (in order to determine criminal culpability); to compare socio-demographic and clinical characteristics of the patients who committed domestic homicide with the patients who commited non domestic homicide. It is aimed to protect and inform psychiatry patients and their relatives and to provide evidence based data to the psychiatry clinicians. Material and Method: The sample in this study consisted of patients with schizophrenia who committed homicide and were hospitalized in forensic psychiatry clinics of Bakirkoy Mental Health Hospital. Patients were informed about the study and administered with Socio-demographic Data Registration Form, Short Form-36 (SF-36), SCID-I, SCID-II and the Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS). Homicide group was divided in two subgroups; domestic homicide offenders and non-homicide offenders. Socio- demographic features, clinical characteristics and scale scores were compared within two subgroups. Results: Socio-demographic characteristics were not significantly different between the two groups. No significant differences were found between PANSS scores.