Çanakkale'deki serebrovasküler olayların günlük hava değişimleri ile ilişkisini gösteren analiz çalışması
Analysis study represents the relationship between daily weather changes and cerebrovascular events in Çanakkale
  1. Tez No: 427175
  2. Yazar: ORÇUN ERTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmada serebrovasküler olaylar (inme) ile basınç , nem , rüzgar hızı, sıcaklık arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışma ile elde edilen veriler sonucunda hem serebrovasküler olayların azaltılmasına yönelik primer koruma sağlanması, hem de literatürle birlikte tartışılması amaçlandı. Yöntem: Bu çalışma, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi acil servisi ve Çanakkale Devlet Hastanesi acil servisine Ocak 2012 ile Aralık 2014 tarihleri arasında başvuran iskemik, hemorajik inme tanısı konulan, nontravmatik hastaların retrospektif olarak incelenmesiyle yapıldı. Hastaların yaş, cinsiyet, kronik hastalık, inme olduğu tarih ve saat, beyaz küre sayısı, hemoglobin, hemotokrit, trombosit sayısı, alyuvar dağılım genişliği, ortalama trombosit hacmi, üre, kreatinin, sodyum, potasyum, lenfosit yüzdesi, nötrofil yüzdesi, inme tipi, elektrokardiyografide atriyal fibrilasyon olup olmaması ve 30 günlük mortalite hastanelerdeki otomasyon sistemlerinden geriye dönük olarak incelendi. Günlük ortalama atmosfer basınç ve sıcaklık değerleri, nem oranları, rüzgarların hız ve yönleri T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınarak değerlendirildi. İstatiksel değerlendirmede Kikare ve Pearson Korelasyon Testi kullanıldı. Bulgular ve Sonuçlar: Toplam 1397 olgu retrospektif olarak tarandı. Çalışmaya alınan olguların 745'i (%53) erkek, 652'si (%47) kadındı. Erkeklerin yaş ortalaması 69,89 ± 12,96; kadınların yaş ortalaması 75,62 ± 11,8 olarak saptandı. Kadınların inme için yaş ortalaması anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Mevsimsel inme başvuruları incelendiğinde yaz ve sonbahar aylarında belirgin bir artış saptandı. İnme geçiren olgularda en sık risk faktörü ve ek hastalık olarak 976 olguda hipertansiyon saptandı. Geçirilmiş inme öyküsü olan olgular, mortalite açısından diğer kronik hastalıklara göre daha iyi bulundu. 1 ay içinde ölen hastalarda beyaz küre değerleri, sağ kalan hastalara göre anlamlı yüksek bulundu. İnme geçiren erkeklerde hemoglobin, kreatinin değerleri anlamlı yüksek bulundu. Basınç, rüzgar hızı parametreleri ve inme tipleri arasında bir ilişki tespit edilmedi. Yüksek sıcaklık ve düşük nem değerlerinde iskemik inme görülme insidansında artış saptandı
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we try to find a relationship between stroke and weather, humidity, wind speed, pressure and temperature. This operation result data obtained by providing for the reduction of both primary prevention of stoke, and aimed to discuss with literature. Material and Methods: This study has performed at Çanakkale Onsekiz Mart University Faculty of Medicine emergency service, and Çanakkale State Hospital emergency service on January 2012 to December 2014 with the nontraumatic patients diagnosed as ischemic, hemorrhagic stroke, transient ischemic attack. The study is retrospective. We recorded patients age, sex, chronic disease, white blood cells, hemoglobin, hemotocrit, platelet, red cell distirubition width, mean platelet volume, urea, creatinine, sodium, potassium, percentage of lymphocytes, percentage of neutrophils, stroke type, atrial fibrillation, the 30-day mortality retrospectively in hospitals automation systems The average daily temperatures and atmospheric pressure, humidity, wind speed and direction; has taken from the Ministry of Forestry and Water Affairs General Directorate of Meteorology. İt was examined by Chi-square and Pearson correlation test.. Findings and Conclusion: A total of 1397 patients were studied retrospectively. 745 of the patients included in the study (53%) were male and 652 (47%) were female. The average age of male 69.89 ± 12.96; The average age of female patients was 75.62 ± 11.8. The average age for women for stroke was significantly higher. The investigation showed a significant increase in applications for seasonal in summer. It was the most common risk factor in stroke patients is hypertension and 976 patients have this disease. Patients with a history of cerebrovascular disease than any other chronic disease; mortality was significantly better. Patients who died within 1 month; white blood cells values were significantly higher compared to survivors. Men stroke patients's hemoglobin and creatinine values were significantly higher. Pressure and wind speed parameters were no association between stroke types, but it is seen in the incidence of ischemic stroke was increased in the higher temperature and lower humidity value.