Hipertiroidi hastalarında serum sklerostin düzeyinin osteoporoz üzerindeki rolü
The role of serum sclerostin level on the osteoporosis in patients with hyperthyroidism
- Tez No: 427179
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACER ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Subklinik ve aşikar hipertirodileri olan hastaların serum sklerostin seviyeleri kontrol grubunun serum sklerostin seviyeleri ile karşılaştırmayı amaçladık. Bu parametrenin hipertroidi süresi, tedavi süresi, tedavisiz kalan süre, kadın hastalar için menopoz durumu, gebelik sayısı, sigara ve alkol kullanımı, VKİ ile ilişkisini araştırdık. Yöntem: Çalışma için ÇOMÜ Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Polikliniğine başvurarak hipertiroidi tanısı alan 60 hasta seçildi. Kontrol grubu, hasta grubu ile benzer özelliklere sahip gönüllü 27 kişiden oluşturuldu. Serum TSH, sT3, sT4 değerleri ECLIA yöntemi ile Cobas e601 analizöründe Roche kitleri (Roche Diagnostics GmbH) kullanılarak ve serum sklerostin düzeyi ELISA yöntemine dayanan ticari kitler kullanılarak ölçüldü. Bulgular: Hasta grupları ve kontrol grupları arasında serum sklerostin seviyeleri açısıdan anlamlı bir fark saptanmadı. Tüm gruplarda baktığımızda serum sklerostin ile sT3 ve sT4 arasında pozitif yönde kuvvetli bir korelasyon saptadık (p=0268; p=0,227). Serum sklerostin seviyeri ile yaş, cinsiyet, VKİ, sigara ve alkol kullanımı arasında anlamlı bir ilşki saptamadık (p=-0,101, p=0,276, p=-0,182, p=0,402, p=0,451). Serum sklerostin ile hastalık süresi ve tedavi süresi arasında anlamlı ilişki kuramadık (p=-0,020, p=-0,069). Çalışmaya aldığımız kadın hastaların gebelik sayıları ve menopoz durumları ile serum sklerostin seviyelerini karşılaştırdığımızda anlamlı bir ilişki saptamadık (p=-0,034, p=0,386). Sonuç: Tüm gruplara baktığımızda sT3 ve sT4 yüksek olan hastalarda serum sklerostin seviyesini daha yüksek bulduk ama alt gruplara baktığımızda aşikar hipertiroidi ve subklinik hipertiroidi grupları ile kontrol grubu arasında serum sklerostin seviyleri arasında herhangi bir fark tespit edemedik. Literatüre baktığımızda bu konuda yapılmış benzer bir çalışma bulunmamaktadır. Yaptığımız çalışma Serum sklerostinin hipertiroidide meydana gelen osteoporozda etkili olduğunu düşündürmektedir. Osteoporozun erken tanısında serum düzeyi bakılarak ve osteoporoz tedavsinde anti sklerostin antikorları kullanılarak, sklerostinden yararlanılabilir. Bu konuda kesin kararlar alabilmek için daha fazla sayıda hasta grubu ile yapılmış gelecek çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: We aimed to compare the levels of serum sclerostin in patients that have subclinic and overt hyperthyroidism to the control group. We examined this paradigm's relation to duration of hyperthyroidism, duration of treatment, duration without treatment, the status of menopause for female patients, number of pregnancies, alcohol and tobacco consumption, and VKI. Methods: For this study, 60 individuals are selected from the patients that applied to the Departments of Endocrinology and Metabolism, Faculty of Medicine, Canakkale Onsekiz Mart University and diagnosed with hyperthyroidism. The control group is composed of 27 volunteer individuals that have similar characteristics to the patient group. Serum TSH, sT3, sT4 values are measured by the ECLIA method using Roche kits (Roche Diagnostics GmbH) in Cobas e601 analyser; and the level of serum sclerostin is measured by the ELISA method by using commercial kits. Results: No significant difference is observed between the patient group and the control group. In all groups, we found a strong positive correletation between serum sclerostin and sT3-sT4 (p=0268; p=0,227). We did not observe any correlation between serum sclerostin levels and age, sex, VKI, tobacco and alcohol consumption (p=-0,101, p=0,276, p=-0,182, p=0,402, p=0,451). We compared the serum sclerostin levels with the women patients' number of pregnancy and menopause status, and found no correlation (p=-0,034, p=0,386). Discussion: We found that in all groups the patients with high sT3 and sT4 have higher serum sclerostin levels, but in sub-groups we did not find a difference between the serum sclerostin levels of the patient group with overt hyperthyroidism and subclinic hyperthyroidism and the control group. To the best of author's knowledge, there is not any similar study conducted in this particular subject. This study makes us consider that serum sclerostin is effective in the osteoporosis that occurs in hyperthyroidism. Sclerostin can be used in the early diagnosis of osteoporosis by examining the serum levels, and in the osteoporosis treatment by using anti sclerostin anticors. In order to reach certain conclusions in this subject, future studies with larger number of patients are required.