Psödoeksfolyasyon olgularında makula gangliyon hücre analizi
Evoluti̇on makula ganglion cell analysi̇s i̇n pseudoexfloi̇ati̇on subjects
  1. Tez No: 427180
  2. Yazar: ÖMER KOCABIYIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARAN GENCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Psödoeksfolyasyon sendrom (PES) olguları ile kontrol grubu ve Psödoeksfolyasyon glokom (PEG) olguları ile Primer açık açılı glokom (PAAG) olgularını, Optik kohorens tomografi kullanılarak makula ganglion hücre kompleks analizi ile karşılaştırmak ve glokom erken tanısı yönünden değerlendirilmek. Gereç-Yöntem: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Göz Hastalıkları bölümünde Haziran 2014 ile Haziran 2015 tarihleri arasında 42 sağlıklı birey, 40 PES, 41 PAAG ve 41 PEG olgusu değerlendirilmiştir. Katılımcıların tam göz muayenesi, Goldman aplanasyon tonometre ile göz içi basınç ölçümü, ultrasonik biometri ile merkezi kornea kalınlık ve aksiyel uzunluk ölçümleri yapılmıştır. Olgulara görme alanı testi Octopus 900 cihazı (Haag-Streit İnterneational) ile yapıldı. Retina sinir lifi tabakası (RSLT) ölçümü ve ganglion hücre kompleks analizi Cirrus HD-OCT (Carl Zeiss Meditec Inc, Dublin, CA) ile değerlendirildi. Bulgular: Dört grup; toplam 87 (%53) kadın ve 77 (%47) erkekten oluşmaktaydı. Ortalama yaş 64,15±5,88 olarak bulundu, gruplar arası anlamlı fark saptanmadı (p=0,133). GİB ölçümlerinde gruplar arası fark saptanmadı (p=0,662). MD değerleri kontrol grubu ile PES olguları, PEG ile PAAG olguları arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). RSLT sektör kalınlık ölçümlerinde kontrol ile PES, PEG ile PAAG arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). GHK sektör kalınlık ölçümlerinde PES olguları ile sağlıklı grup arasında inferior (p=0,08) ve inferonasal (p=0,057) hariç diğer kadranlar arasında anlamlı fark saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluation early diagnosis of glaucoma, Pseudoexfoliation syndrom (PEX) subjects with healthy subjects and Primary open angle glaucoma (POAG) subjects with Pseudoexfoliation glaucoma (PEG) subjects by using optical cohorence tomography (OCT) compared with macular ganglion cell complex analysis (GCA). Methods: Çanakkale Onsekiz Mart University Research and Training Hospital at Ophthalmology Department between the dates June 2014- June 2014, 42 healthy subjects, 40 PEX, 41 POAG and 41 PEG subjects were evaulated. Complete ophthalmologic examination, intraocular pressure using Goldman aplation tonometer and axial length with ultrasonic biometrics (al) measurements were done in all participants. Visual field test were done by using Octopus 900 (Haag-Streit İnterneational). Retinal nerve fiber layer (RNFL) and ganglion cell analysis (GCA) were measured by using Cirrus HD-OCT (Carl Zeiss Meditec Inc, Dublin, CA). Results: Both group consisted of 87(%53) females and 77(%47) males. The average age of groups was found 64,15±5,88 that no significantly between groups (p=0,133). There was no significantly intraocular pressure (IOP) values between groups (p=0,662). There was no significantly MD values between PEX subjects with healthy subjects and POAG subjects with PEG (p>0,05). RNFL sectors thickness were no significantly between PEX subjects with healthy subjects and POAG subjects with PEG (p>0,05). GCC sectors thickness were significantly thinner (p0,05) in between PEG subjects and POAG subjects, except inferior (p=0,016) and superior (p=0,047) quadrants.