Rezin içerikli indirekt restorasyonların simantasyonunda ön ısıtma işleminin etkisinin mekanik ve fiziksel olarak değerlendirilmesi
The mechanical and physical evaluation of the effect on preheating process in cementation of resin base indirect restoration
- Tez No: 427181
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı indirekt kompozit restoratif materyallerin kırılma dirençlerinin, mikrotensile bağlantı dayanımlarının ve simantasyonda uygulanacak ön ısıtma işleminin etkinliğinin in-vitro olarak değerlendirilmesidir. Toplam 102 diş örneği üzerinde standart inley kaviteleri hazırlanmıştır. Örnekler restorasyon materyallerine, üretim yöntemlerine ve kullanılacağı teste göre ayrılmıştır (kırılma direnci testi n=12, mikrotensile bağlantı dayanımı testi n=15). Kırılma direnci ve mikrotensile bağlantı dayanımı testi grupları; CC (P-N): inleyler CAD/CAM sistem ve kompozit esaslı blok (Cerasmart), EG (P-N): inleyler EverX Posterior ve Gradia indirekt kompozit, G (P-N): inleyler Gradia indirekt kompozit kullanılarak üretilmiştir. P ile belirtilen grupların simantasyonunda 550C ön ısıtma uygulanmış, N ile belirtilen gruplarda ön ısıtma uygulanmamıştır. İnleylerin simantasyonunun ardından örneklere 240.000x50N, 1.6 Hz, 2 dakikada bir ısıl değişim, 5-55 55 C şeklindeki parametreler kullanılarak yaşlandırma işlemi uygulanmıştır. Mikrotensile testinde kullanılacak örneklerden separe ile stikler elde edilmiştir. Grup ortalamalarının karşılaştırılmasında grup sayısı ikiden fazla olduğu için tek yönlü varyans analizi (One Way Anova) kullanılmıştır. Çoklu karşılaştırma testi olarak Duncan testi uygulanmıştır. Çalışma sonucunda kırılma testinde istatistiksel bir farklılığa rastlanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the in-vitro evaluation of pre heating cementation effectiveness on micro-tensile bond strength and fractural strength of different indirect composite restorative materials. Standart inlay cavities were prepared on 102 teeth samples. Samples were divided according to restoration materials, production techniques and test methods (fractural strength test n=12, micro-tensile bond strength test n=15). For the fractural strength and micro-tensile bond strength test samples were produced with ; CC (P-N): inlays with CAD/CAM System and composite based block (Cerasmart), EG (P-N): inlays with EverX Posterior and Gradia indirect composite, G (P-N): inleys with Gradia indirect composite. Test groups which were defined with P letter, were cementated with pre-heating procedure at 55 C and the other test groups which were defined with N letter were cementated without a pre-heating procedure. After the cementation, artificial aging were applied according to 240.000x50N, 1.6 Hz, 2 minutes temperature changes, 5-550C parameters. Samples sticks were prepared for the micro-tensile bond strength test. For the comprasion of the groups, One Way ANOVA test was used and for the multiple comprasions, Duncan test was used. There were no significant difference according to fractural strength test results (p>0,05).