Dışkı muayenesine göre kedilerde görülen sindirim sistemi helmintleri
Digestive tract helminths viemed i̇n cats according to fecal examination
  1. Tez No: 427184
  2. Yazar: HATİCE TETİK METİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE BİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma ile dışkı muayenesine göre kedilerde görülen sindirim sistemi helmintlerinin yayılışının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, 02.03.2015-31.03.2015 tarihleri arasında Bitlis ilinde seçkisiz yöntemle seçilen sahipli ve sahipsiz kedilerden alınan dışkı örnekleri önce makroskobik olarak muayene edilmiş ve daha sonra dışkı inceleme yöntemlerinden yüzdürme ve Formol– Etil Asetat (Eter) Çöktürme Yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Araştırmada 50 sahipli kedinin 10 (%10.0)'unda ve sahipsiz kedilerin 37 (%37.0)'sinde olmak üzere toplamda 100 kedinin 47 (%47.0)'sinde parazite rastlanmıştır. Erkek (%42.5) ve dişi (%50.0) kedilerin enfeksiyon oranı ise dişilerde daha yüksek bulunmuştur. Aynı zamanda 0-3 (%24.0) yaş grubu kedilerin oranı 4-7 (%21.0) yaş grubu ve 8-11 (%2) yaş grubu kedilerin oranından yüksek çıkmıştır. Bu kedilerin 21 (%21.0)'inde T.cati, 28 (%28.0)'inde Taenia spp., 2 (%2.0)'sinde D.caninum, 4 (%4.0)'ünde S.lupi, 3 (%3.0) Uncinaria stenocephala, 1 (%1.0)'inde Heterophyes spp., 1 (%1.0)'inde Platynosomum fastosum, 1 (%1.0)'inde J. pasqualei'yi, 1 (%1.0)'inde E. Paersoni'ye ve 6 (%6.0)'sında Physolaptera spp. olmak üzere 10 farklı helmint türü tesbit edilmiştir. Türkiyede ilk defa bir kedide Platynosomum fastosum ve Euparadistomum paersoni tesbit edilmiştir. Çalışmada kedi ırklarından Tekir (%61.0), diğer ırklar (%37.0), Shorthair (%2.0), kedi ırkı incelenmiş ve aralarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Aynı zamanda kedilerde beslenmeye bağlı parazitlik durumuna da bakılmış ve Hazır mama ve pişmiş gıdalar (%96.0) ile beslenen kedilerin oranının Pişmemiş gıdalar ve diğer besinler (%4.0) ile beslenen kedilerden yüksek çıktığı tesbit edilmiştir. Sonuç olarak Bitlis'te ilk defa yapılan bu çalışmada tesbit edilen helmintlerin hem sahipli hemde sahipsiz kedilerde önemli oranda görülmesi ve bu helmintlerin insanlara bulaşabileceği gözönünde bulundurularak ciddi önlemlerin alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
By this way it is aimed to determine the spread of the digestive tract helminths according to fecal examination. In this study made between 02.03.2015-31.03.2015 fecal samples that taken from owned and stray cats randomly are examined macrascopically at first. And than it is examined by using of these fecal examination methods: flotation and Formalin - Ethyl Acetate (Ether) Precipitation. In research, from 50 owned cats, 10 (%10.0), 50 stray cats 37 (%37.0) ,at total 47 (%47.0) from 100 cats parasites are found. the infection rate of male(%42.5) and famela (%50.0) high are found. At the same time, the rate of 0-3 aged cats (%24.0) are higher than 4-7 aged cats (%21.0) and 8-11 aged cats (%2). 21 (%21.0) from these patient T.cati, from 28 (%28.0) Taenia spp, from 2 (%2.0) D.caninum, from 4 (%4.0) S.lupi, from 3 (%3.0) Uncinaria stenocephala, from 1 (%1.0) Heterophyes spp, from 1 (%1.0) Platynosomum fastosum, from 1 (%1.0) J. pasqualei, from 1 (%1.0) E. Paersoni and from 6 (%6.0) Physolaptera spp. (10 different type of helminths) are detected. A cat for the first time in Turkey was determined to Platynosom Fastos and Euparadistom paerso. In study, among cats breeds Tekir (%61.0), other breeds (%37.0), Shorthair (%2.0), cats breed were examined, but no significant difference were found among them. At the same time, depending on nutrition, parasitism status was examined too. And the rate of cats that feed on cooked food (%96.0) are found higher than the cats that feed on raw food and cat food (%4.0). Consequently İn This Study That Taken Place İn Bitlis at the first time, high rate Helminths were found in both owned an stray cats. These helminths can spread to people too. So serious measures must be taken.