Farklı şelasyon ajanlarının kök dentininin yapısına ve farklı kök kanal patlarının bağlantı güçlerine etkisinin incelenmesi
Evaluation of different chelating agents on root dentin structure and on push-out bond strenght of different root canal sealer
  1. Tez No: 427185
  2. Yazar: GÜLTER DEVRİM KAKİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZGÜR GENÇ ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, EDTA, HEBP ve Chitosan ile yıkanan kök kanal dentininde meydana gelen değişimleri ve bu değişimlerin kök kanal patlarıyla olan etkileşimlerinin araştırılması amaçlandı. Yüzotuz tek köklü üst keser diş, kronlarından ayrılarak, döner aletlerle genişletildi. Prepare edilmiş onbeş kök, yıkama solüsyonlarına göre 3 gruba ayrıldı: G1: %17 EDTA+%5 NaOCl; G2: %18 HEBP+%5 NaOCL; G3: %0.2 Chitosan+%5 NaOCl. Kök kanallarında kalan debris, smear ve oluşan erozyon SEM fotoğrafları üzerinden değerlendirildi. İstatistiksel değerlendirmeler için Kruskall-Wallis ve Dunn testleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the alterations on the root canal dentin after irrigation with EDTA, HEBP, Chitosan and to determine the push-out bond strenght of the difference root canal sealer to this altered dentin surfaces. The canals of 130 single roots were instrumanted using rotary files. Fifteen prepared roots were divided in to three groups: G1: 17% EDTA+5% NaOCl; G2: 18% HEBP+5% NaOCl; G3: 0.2% Chitosan+5% NaOCl. The amounts of debris, smear and erosion was analyzed by SEM. Kruskall-Wallis and Dunn test was used for statistical evaluation.