Doğumu erken uyarılan koyunlarda kuzuların neonatal yaşama kabiliyetlerinin araştırılması
Investigating neonatal viability of lambs with early induction of parturition
- Tez No: 427192
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TAŞAL, PROF. DR. SAİT ŞENDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, hormonal uyarımla normal gebelik süresinden önce doğan kuzular ile doğumları spontan gerçekleşen kuzuların neonatal hayatlarının karşılaştırılması amaçlandı. İki grubun arasındaki karşılaştırılmalarda kuzulara ait bazı vücut gelişim özellikleri ile kan parametrelerinin doğum sonrası takibi dikkate alındı. Yine neonatal kuzularda intraperitonal glikoz takviyesinin profilaktik kullanılabilirliği çalışmanın bir diğer hedefini oluşturdu. Çalışma hayvan popülasyonunu, 30 adet koyun (Morkaraman ve melezi), bu koyunlardan doğan 50 adet kuzu ve 2 adet koç oluşturdu. Her grupta 10 adet kuzu olacak şekilde 5 grup oluşturuldu. Doğumlar, II ve III. gruplardaki koyunlarda gebeliğin 141., IV ve V. gruplardaki koyunlarda ise 145. günde kortikosteroid enjeksiyonlarıyla uyarıldı. I. gruptaki koyunlarda ise doğumlar spontan olarak gerçekleşti. Sadece II. ve IV. gruptaki kuzular doğumdan sonra, sıcaklığı sabit tutulan (20 – 24 °C) ayrı bir bölüme alındılar. Bu kuzular doğumdan bir gün sonra diğer gruplar ile aynı şartlara sahip oldular. II. ve IV. gruplardaki kuzulara ayrıca ilk 3 gün intraperitoneal glikoz uygulaması yapıldı. Tüm kuzularda doğum sonrası vücut ısı ve ağırlıkları, kalp atımları, kan gaz, glikoz, hormon (FSH, E2, P4 ve testosteron) değerleri, düzenli aralıklarla takip edilerek kayıt edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the neonatal lives of the lambs born before normal gestation period induced by hormonal stimulation and spontaneously born lambs. The comparison of two groups were based on monitoring certain body growth properties and blood parameters of lambs in postnatal period. Additionally, prophylactic availability of intraperitoneal glucose supplementation in neonatal lambs constituted yet another aim of the study. The material of the study consisted of 30 sheep (Morkaraman and its crossbred), 50 lambs born from these sheep and 2 rams. Five groups were formed with 10 lambs in each group. Parturitions were induced at the 141th (Group II, III) and 145 th (Group III, IV) gestational days by corticosteroid applications. But, occurs spontaneous in the Group I. Lambs only in 2nd and 4th group were transfered in a different place with a constant temperature (20 – 24 °C). These groups acquired the same conditions with the other groups one day after birth. Additionally, intraperitoneal glucose was administered to lambs in 2nd and 4th groups in the first 3 days. Body temperatures and weights, heart rates, blood gases, blood glucose concentrations and hormone (FSH, E2, P4 and Testosterone) values were recorded periodically.