İnhalasyon ve total intravenöz anestezi uygulanan hastalarda hemodinamik, endokrin yanıtlar ve nesfatin-1'in değerlendirilmesi
The evaluation of hemodynamic, endocrine response and nesfatin-1 i̇n patients who applied with inhalation and total intravenous anesthesia
- Tez No: 427193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DEMİREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, farklı anestezi tekniklerinin cerrahi stres yanıta ve yeni bir peptid yapılı hormon olan nesfatin-1 düzeylerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Fırat Üniversitesi Hastanesi ameliyathanelerinde Mart-Haziran 2015 tarihleri arasında septorinoplasti ameliyatı olacak ve ameliyatı en az iki saat sürecek, psikiyatrik, kardiyovasküler ve metabolik bozukluğu olmayan, 18–60 yaş arası, premedikasyon uygulanmamış, ASA I-II risk grubunda 90 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar; Desfluran + N2O (Grup 1), Desfluran + Remifentanil (Grup 2) ve Propofol + Remifentanil (Grup3) uygulananlar olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Tüm gruplardaki hastalardan indüksiyondan hemen önce, postoperatif derlenme odasında 30. dakikada ve postoperatif 24. saatte olmak üzere 3 kez en az 5 ml venöz kan örneği alınarak serum insülin, glukoz, adrenalin, noradrenalin, kortizol ve nesfatin-1 düzeylerine bakıldı. Çalışmamızda sistolik kan basınçları, kalp atım hızları, glukoz, serum noradrenalin, adrenalin ve serum nesfatin-1 düzeyleri yönünden gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze the effect of various anesthesia techniques on surgical stress response and the levels of nesfatin-1 which is a peptide hormone. In operating rooms of Fırat University Hospital 90 patients in the risk group of ASA I-II who will have septorhinoplasty surgery between March and June 2015, whose surgery will last at least for two hours, who do not have psychiatric, cardiovascular and metabolic disorders, who are between the ages of 18 and 60, who are unpremedicated were included in the study. The patients were divided into three groups as receiving Desfluran + N2O (Group 1), receiving Desfluran + Remifentanil (Group 2) and receiving Propofol + Remifentanil (Group3). By taking at least 5 ml venous blood samples three times, in the 30th minute in postoperative recovery room and in postoperative 24th hour from the patients in all groups shortly before induction, the levels of serum insulin, glucose, adrenalin, noradrenalin, cortisol and nesfatin-1 were analyzed. In our study, there was not a significant difference among the groups in terms of systolic blood pressure, pulse rates, the levels of glucose, serum adrenalin, noradrenalin and serum nesfatin.