Obez kadınlarda serum endocan düzeyleri ile diğer endotel disfonksiyon belirteçleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of relationship between serum endocan levels and the other predictors of endothelial dysfunction in obese women
- Tez No: 427236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP BAYDUR ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Obez bireylerde aterosklerozdaki en önemli erken değişiklik endotel disfonksiyonudur. Sistemik inflamatuvar belirteçlerin yükselmiş serum seviyeleri endotel disfonksiyonu ile ilişkili bulunmuştur. Endocan (Endotel hücre spesifik molekülü-1, ESM-1)'ın inflamatuar bir belirteç olduğu ve endotel disfonksiyonu patofizyolojisinde rol oynadığı bildirilmiştir. Bu çalışmada, serum endocan düzeylerinin obez bireylerdeki endotel disfonksiyonunun varlığı ve şiddeti ile ilişkisinin olup olmadığını ve sICAM-1, adiponektin, inflamasyon markerı olan hsCRP (yüksek duyarlıklı c-reaktif protein) düzeyleri ve karotis intima media kalınlığı (CIMT) ile olan ilişkisini araştırmayı amaçladık. Vücut Kitle Endeksi (VKİ) ≥30kg/m² olan 76 obez kadınla, VKİ˂25kg / m² olan 53 kontrol grubu kadında, serum endocan, sICAM-1, adiponektin, hsCRP düzeyleri ve CIMT'ı değerlendirdik. Obez kadınlarda kontrol grubuna göre sICAM-1 (p=0,01), hsCRP (p˂0,001), CIMT (p˂0,001) düzeyleri anlamlı olarak daha yüksek bulunurken, adiponektin (p=0,006) düzeyleri kontrol grubuna göre obez kadınlarda anlamlı olarak daha düşüktü. Serum endocan düzeyleri obez (470.5± 171.3 pg/ml) ve kontrol (471.9± 146.3 pg/ml) gruplarında benzer saptandı (p=0,732). Serum endocan düzeyleri ile endotel disfonksiyon belirteçlerinden olan hsCRP (r=-0,021), ICAM-1 (r=-0,054), adiponektin (r=0,113) ve CIMT (r=-0,060) arasında korelasyon saptanmadı. Sonuç olarak bu çalışmada, endocanın obezite ile ilişkili endotel disfonksiyonu için iyi bir belirteç olmadığı bulunmuştur. Obezitedeki inflamatuar süreçlerin düzenlenmesinde endocanın rolünü araştıran başka çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Endothelial dysfunction is one of the most important early change of atherosclerosis in obese individuals. High levels of systemic inflammatory markers are associated with endothelial dysfunction. Endocan (Endothelial cell spesific molecule-1, ESM-1), is a potential inflamatuary marker and has been reported to play a role in the pathophysiology of endotelial dysfunction. We aimed to assess whether serum endocan levels are correlated with the presence and severity of endothelial dysfunction and relationships with sICAM-1, adiponectin, marker of inflamation: high sensitivity c-reaktif protein (hsCRP) levels and CIMT in obese subjects. We evaluated serum endocan, sICAM-1, adiponektin, hsCRP levels and CIMT in 76 obese women (BMI˃30kg/m²) and 53 controls (BMI˂25kg/m²). sICAM-1 (p=0,01), hsCRP (p˂0,001), CIMT (p˂0,001) were significantly higher and adiponectin (p=0,006) was significanly lower in obese women than in controls. Serum endocan levels were similarly in obese (470.5± 171.3 pg/ml) and control (471.9± 146.3 pg/ml) groups (p=0,732). Serum endocan levels were not correlated with markers of endothelial dysfunction hsCRP (r=-0,021), ICAM-1 (r=-0,054), adiponectin (r=0,113) and CIMT (r=-0,060) in obesity. In conclusia we found that endocan is not a good marker of endothelial dysfunction related with obesity. Other studies are necessary in order to evaluate the role of endocan in the regulation of inflammatory processess in obesity.