İntrauterin gelişme kısıtlılığı ve gebelik haftasına göre küçük fetus tanısı alan gebelerde maternal serum endocan düzeyinin araştırılması
Investigation of maternal serum endocan levels in pregnant women with İUGR and SGA diagnosis
- Tez No: 804069
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT MUHCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Fetal büyüme kısıtlılığı (FGR), çeşitli olumsuz perinatal sonuçları barındıran, gebeliğin sürecinin bir komplikasyonudur. Preeklampsi veya diğer hastalıklara ikincil olarak gelişebilir veya daha sık görülen izole fetal büyüme kısıtlılığı olarak gözükelebilir. Fetal büyüme kısıtlaması için terminoloji, etiyoloji ve tanı krıterleri konusunda net bir fikir birliği bulunmamaktadır. Kadın doğum uzmanları açısından fetal büyüme kısıtlılığı olan fetusun optimal yönetimin sağlanması ve doğum zamanının planlanması genellikle zor bir süreçtir. Endocan, Endotel hücresine özgü, insanlarda ESM-1 geni tarafından kodlanan bir proteindir. Endocan özellikle akciğer ve böbrek dokularındaki endotel hücrelerinde eksprese edilip bu ekspresyon sitokinler tarafından düzenlenmektedir. Endocan, neoanjiyogenez sırasında uç hücrelerin spesifik bir biyolojik belirteci olarak tanımlandı. Ek olarak literatürde yapılan çalışmalarda obez ve gestasyonel diyabeti olan kadınların plasentasında endocan ekspresyonunun arttığı tespit edildi. Bu bilgilere dayanarak, biz de üçüncü trimesterdaki 30 ile 36 hafta arasında Fetal büyüme kısıtlılığı (FGR) tanısı alan gebeler ile ek hastalığı olmayan aynı gestasyonel hafta arasındaki gebelerin serumunda endocan düzeyine bakmayı amaçladık. Gebeliğin 30-36. haftaları bu durumları değerlendirmek için güvenilir biyobelirteçlerin belirlenmesi, zamanında müdahale ve iyileştirilmiş perinatal sonuçlar için çok önemlidir. Bu tez, yeni bir endotelyal biyobelirteç olan endocanın, bu kritik gebelik penceresi sırasında IUGR ve SGA gebeliklerini değerlendirmedeki rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Mevcut literatürün kapsamlı bir analizi yoluyla, bu çalışma, endocanın prediktif bir belirteç olarak potansiyelini ve büyüme kısıtlamasından etkilenen geç preterm gebeliklerin yönetimindeki klinik etkilerini anlamamıza katkıda bulunmayı amaçlamakladık Gereç ve Yöntemler: Prospektif kesitsel tipteki bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne Aralık 2023- Mart 2023 tarihleri arasında başvuran 90 gebe ile yapıldı. Üçüncü trimesterde Fetal büyüme kısıtlılığı (FGR) tanısı alan 45 gebe ve aynı vii yaştaki 45 sağlıklı gebe çalışmaya dahil edildi. Çalışmada birincil sonuç olarak anne serum endocan düzeyleri açısından IUGR, SGA ve sağlıklı kontrol grupları karşılaştırıldı. Çalışmaya katılan gebelerden alınan serum örnekleri çalışılacağı güne kadar Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Biyokimya laboratuvarındaki -80 santigrat derecedeki buzdolabında muhafaza edildi. Alınan örneklerin çalışılacağı gün soğuk zincir yöntemiyle dış merkez Farmasina Tıbbi ve Kimyevi Ürünler San. Tic. Ltd. Şti., Ataşehir, İstanbul, Türkiye laboratuvarına gönderildi. Serum örneklerinde endocan düzeyleri Sunred ticari marka (Human (ECSM1) ELISA Kit (Katalog numarası: 201-12-1978, sensitivite: 7.506 ng/L, assay range: 8 ng/L-2000ng/L) ticari kiti kullanılarak ELISA yöntemi ile Diagnostic Automation, Inc. DAR800 cihazı ve KCjunior yazılımı kullanılarak çalışıldı. Bulgular: Çalışma Aralık 2022 ve Mart 2023 ayları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğin'de 45 (%50) FGR, 45 (%50) kontrol olmak üzere toplam 90 kadınla yapıldı. Çalışmaya katılan kadınların yaş ortalaması 28.6 ± 5.6, en küçük 18.0 ve en büyük 42.0 olarak saptandı. Çalışmaya katılan kadınların BMI ortalaması 25.88 ± 1.98 olarak saptandı. Olguların BMI değerleri incelendiğinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı saptandı (p>0,05). Olguların Kan Alınan Gebelik Haftası incelendiğinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı saptandı. (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Fetal growth restriction (FGR) is a complication of the pregnancy process with various adverse perinatal outcomes. It may develop secondary to preeclampsia or other diseases, or it may appear as a more common isolated fetal growth restriction. There is no clear consensus on the terminology, etiology, and diagnostic criteria for fetal growth restriction, and it is often a difficult process for obstetricians to ensure optimal management of the fetus with fetal growth restriction and to plan the delivery time. Endocan is a endothelial cell-specific protein that in humans is encoded by the ESM-1 gene. Endocan is especially expressed in endothelial cells in lung and kidney tissues, and this expression is regulated by cytokines. Endocan was identified as a specific biomarker of end cells during neoangiogenesis. In addition, studies in the literature showed that the expression of Endocan was increased in the placenta of obese women and women with gestational diabetes. Based on this information, we aimed to examine the level of Endocan in the serum of pregnant women diagnosed with fetal growth restriction (FGR) between 30 and 36 weeks in the third trimester and those between the same gestational week without any additional disease. Identifying reliable biomarkers to evaluate these conditions is crucial for timely intervention and improved perinatal outcomes. This thesis aims to investigate the role of a new endothelial biomarker, endocan, in evaluating IUGR and SGA pregnancies during this critical pregnancy window. Through a comprehensive analysis of the available literature, this study aimed to contribute to our understanding of the potential of endocan as a predictive marker and its clinical implications in the management of late preterm pregnancies affected by growth restriction. Materials and Methods: This prospective cross-sectional study was conducted with 90 pregnant women between February 2023 and April 2023, in the Department of Obstetrics and Gynecology, Health Sciences University, Istanbul Ümraniye Training and Research Hospital. The study included 45 pregnant women who received fetal growth restriction (FGR) in the third trimester and 45 healthy pregnant women of the x same age. In the study, primarily maternal serum endocan values were compared between IUGR, SGA and healthy groups. Sample serum samples from pregnant women who participated in the study were kept at -80 degrees Celsius in the Biochemistry laboratory of the Umraniye Training and Research Hospital until the day of the study. On the day the samples taken will be studied, the outside center Farmasina Medical and Kimyevi Urunler San. tic. Ltd. Sti., Ataşehir, Istanbul, Turkey. Endocan options in serum samples Sunred trademark (Human (ECSM1) ELISA Kit (Catalog number: 201-12-1978, sensitivity: 7,506 ng/L, assay range: 8 ng/L-2000ng/L) Commercial kit using Diagnostic by ELISA method It was studied using Automation, Inc. DAR800 instrument and KCjunior software. Results: The study was conducted between December 2022 and March 2023 in the Gynecology and Obstetrics Clinic of Health Sciences University, Istanbul Ümraniye Training and Research Hospital, with a total of 90 women, 45 (50%) being experimental and 45 (50%) control. The mean age of the women participating in the study was 28.6 ± 5.6, the youngest 18.0 and the oldest 42.0. The mean BMI of the women participating in the study was found to be 25.88 ± 1.98. When the BMI values of the cases were examined, it was found that there was no statistically significant difference between the groups (p>0.05). When the gestational weeks of the cases were examined, it was found that there was no statistically significant difference between the groups. (p>0.05).