1946-1960 yılları arasında Muş'taki siyasi faaliyetler
1946-1960 year between the political activities in Mus
  1. Tez No: 427270
  2. Yazar: NEVZAT ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR KOÇLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Osmanlı Devleti'nin son yüzyılında başlattığı parlamenter sisteme geçiş siyasetinin yansımaları kendisini Cumhuriyet'in inşa edildiği yıllarda da göstermiştir. Milli Mücadele döneminden itibaren başlayan yeni rejim hazırlıkları beraberinde siyasal bir değişim ve dönüşüm getirmiştir. Türkiye yeni bir rejimin yerleştirildiği bu ilk yıllarda siyasal temsiliyet anlamında çok da başarılı olamamış ve siyasi parti denemeleri sonuçsuz kalmıştı. Geçmişte yaşanan bu etkisiz ve başarısız deneyimlerden sonra Türkiye, ancak 1946 yılında çok partili bir siyasal yapıya kavuşmuştur. Cumhuriyet Tarihi'nin önemli bir kesitini oluşturan 1946-1960 yılları arasında yaşanan politik olaylar günümüz Türkiye'sinin siyasi tecrübesine kaynaklık etmiştir. Bu çok partili dönemde Türkiye'nin siyasi geçmişinde yer alacak olan önemli değişimler yaşanmıştır. Bu yıllarda ülkenin içinde bulunduğu siyasi, politik, ekonomik, askeri ve toplumsal şartlardan doğal olarak Muş ili de etkilenmiştir. Tezimizde Türkiye'nin yeni siyasi dinamiklerinin Muş'taki yansımaları incelenmiştir. Muş'taki mevcut partilerin siyasi faaliyetleri, o dönemde yapılmış seçimlerin sonuçları ve ülke siyasetine bağlı olarak yaşanan gelişmeler incelenmiştir. Söz konusu dönemde siyasi çekişme içerisinde bulunan CHP ve DP'nin bu siyasal çekişmelerinin Muş'ta yaşanmış hali incelenmiştir. Çalışmamız Muş'un siyasi geçmişine doğru ışık tutmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The implications of the transition to a parliamentary system of politics initiated in the last century of the Ottoman Empire have shown itself in the early years of the Republic as well. The preparations for a new regime, started in the National Struggle period, have brought about political change and transformation. In these first years of introduction of the new regime, Turkey could not be very successful in terms of political representation, and the attempts to found political parties were fruitless. After these ineffective and unsuccessful experiences in the past, Turkey reached a multi-party political structure in 1946. Political events that took place between 1946 and 1960 in the Republic which constitutes an important section of history has been the source of today's political experience of Turkey. In this multi-party period, there have been important changes that take place in Turkey's political history. Muş province has also naturally been affected by these political, economic, military and social conditions. This paper examines the implications of the new political dynamics of Turkey on Muş province. The activities of political parties in Mus at the time, the results of the elections and developments in the country depending on the political choices made in the period were analyzed. In the above mentioned period, CHP and DP were in a political strife across the country, and the reflections of their rivalry experienced in Muş have also been examined. Our study aims to shed light on the political background of Mus.