Örgütsel değişimin kaynakları, sonuçları ve yönetim etkinliği açısından alınması gereken tedbirler
- Tez No: 42730
- Danışmanlar: - -
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
ÖZET İçinde bulunduğumuz çağ hızlı bir“değişme”çağıdır ve değişmeyen tek şeyde değişimin kendisidir, işletmeler de, gerek iç çevrelerinde, gerekse dış çevrelerinde meydana gelen, her türlü sosyal, kültürel, ekonomik, teknolojik, hukuki ve siyasal değişimler tarafından etkilenmektedirler. İşletmeler bu değişimlere, kimi zaman uyum sağlayabilmekte, kimi zaman da gerekli önlemleri zamanında alamayıp büyük bir kriz içine girmektedirler. Özellikle günümüzde kaçınılmaz olan bu çok hızlı değişme ve gelişmeleri yakından takip edip, başarıyla gerçekleştirmek, işletmelerin en önemli amaçlarından birini oluşturmaktadır. Onun için, bu çalışmada, değişme olgusu karşısında, değişen ve gelişen yönetim anlayışı içerisinde, değişim ve değişim ile ilgili kavramlar, sosyal, kültürel, ekonomik ve teknolojik değişimler, yönetim ve organizasyon teorilerindeki gelişmeler, örgütsel değişim ve nihayetinde, değişime karşı meydana gelen direnme, konuları incelenerek /'Örgütsel değişimin kaynakları, sonuçları ve değişim etkinliği açısından alınması gereken tedbirler“ konusunda bilimsel yöntemler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca çalışmaya destek sağlamak amacıyla hazırlanan ”Değişim Yönetimi" adlı bir anket'in uygulanmasıyla da, teori ile pratik arasında bir uyumun var olup olmadığı araştırılmış ve çalışmaya destekleyici bir unsur katılmıştır. Son olarak da, konuyla ilgili sonuçlar çıkarılarak, çeşitli öneriler sunulmuştur. -VII-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A period we are in is a rapid change one and unchanging only something is the changing itself. In companies, both in its internal environment and int ist external environment and in its extrenal one, are effected by each socaial, cultural, economic, technological, law and political changings. Companies to these changings, sometime to being able to obey sometimes not taking an importan, can take in a risk. Specially today's following these rapid change and development which are necessary to come true succesfully, has been one of the most important of aims of companies. So, in this study, accross the change fact, within the management sense changed and developed. Words related change and changing, social, cultural, economic and technological changes the developments on the theroies of managaement and organization, the organizational change and the last, the resistance across the changing have been considered and about the sources of the organizational changing, results and the changing effectiveness have been tried to explain the scientific methods. By the aim of obtaining to support to study, by applying for the called“ the changing management”between the theory and practic if an aggrement is or not has been researched an added the supportive effective. At last, the results relating to the subject and several suggestion have been presented. -V«F