İnşaat sektöründe iletişim ve iletişim stilleri üzerine bir araştırma
Communication in construction industry and an investigation on the communication styles
  1. Tez No: 251545
  2. Yazar: ŞİMA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEYECAN GİRİTLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İletişim Bilimleri, Architecture, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
İnşaat sektörü, son yıllarda küreselleşme ve uluslararasılaşma, yükselen çevre bilinci, yapım sürecinin ve yapım malzemelerinin endüstrileşmesi gibi sektör içinde ve dışında meydana gelen değişkenlere bağlı olarak sürekli bir değişim içindedir. Dahası; karmaşık yapısı, projelerin tek ve tekrarlanamaz niteliği ile kendine özgü bir sektör olup, her proje için yeni baştan örgütlenen pek çok tarafı (mal sahibi , proje müellifleri, yükleniciler, alt yükleniciler, malzeme üreticileri , çevre örgütleri, kamu kuruluşları v.b.) ve pek çok aşamayı (ön fizibilite, tasarım , ihale, imalat, işletme, bakım v.b.) bünyesinde barındırır ve, tüm bu taraflar ve aşamalar arasında oluşan belli belirsiz ilişkileri kapsar.Bu karmaşık ve değişken yapıyı analitik olarak çözümlemek, örgütlemek ve bir amaç doğrultusunda hedef vermek, ortaya çıkabilecek problemleri çözümlemek ve yenilikleri takip edebilmek için sektör katılımcılarının sürekli bir iletişim süreci içinde olması gerekmektedir . Buradan yola çıkarak, sektör içerisinde, ?insan? ve ?iletişim? kavramlarının önem kazandığı görülmektedir. Bu amaçla, araştırma kapsamında bu kavramların ortak paydasıyla oluşan inşaat sektöründe iletişim konusu üzerindeodaklanılmıştır.İnşaat sektöründe iletişim; farklı beceri ve uzmanlık alanlarına sahip insanların ortak bir amaç için bir araya getirilmesinde, proje yöneticisi için astları ve projenin diğer katılımcıları ile bilgi alışverişinin düzenlenmesinde, çatışma yönetimi, doğru planlama, yönetme, kontrol etme ve koordine etme gibi görevlerde başarının sağlanmasında, ekip üyeleri arasında güven ortamı yaratarak iletişimde açıklık ilkesinin sağlanmasında ve etkin ekiplerin oluşturulmasında, çalışanların motivasyonunu ve dolayısıyla performanlarının arttırılmasında önemli rol oynamaktadır.İnşaat sektöründe iletişim; kişinin kendi içinde iletişimi, kişilerarası, grup, örgütsel ve kitle olmak üzere birbirinden farklı düzeylerde gerçekleşmektedir. Her düzeyi etkileyen faktörler farklılaştığı için, kullanılan iletişim araçları ve yöntemleri de o oranda değişmektedir. Burada önemli olan, iletişimin düzeyine, katılımcılara, mesajın içeriğine, zamana, çevre koşulları gibi faktörlere bağlı olarak doğru iletişim aracını tercih etmektir. Bu sayede, iletişimin etkinliği arttırılarak zaman, maliyet, işgücü gibi faktörlerde meydana gelen gecikmeler ve verimsizlikler minimize edilmiş olacak ve buna bağlı olarak proje performansının da arttığı görülecektir.İnşaat sektöründe iletişimden kaynaklı proje performansını etkileyen bir diğer faktör inşaat profesyonellerinin ?iletişim stilleri?'dir. İnşaat profesyonelleri, kişisel benlik kurgusuna, kültürel özelliklerine, geçmiş deneyimlerine, kişilik özelliklerine göre farkında olarak yada olmayarak iletişim süreçlerinde kendilerine özgü bir iletişim stili geliştirmekte ve iletişim süreci içinde buna bağlı olarak bir davranış sergilemektedirler. Ancak, projenin farklı safhalarının ve pozisyonlarının gereklilikleri, dolayısıyla o pozisyonda çalışacak olan bireylerden beklenilen davranışlar birbirinden farklılık göstermektedir. Bu yüzden çalışılacak pozisyonun gerekliliklerine uygun iletişim stiline sahip bireylerin seçilmesi projenin performansı açısından önemli bir faktördür.Yukarıdaki bilgiler ışığında, araştırma kapsamında inşaat profesyonellerinin iletişim stillerini tespit etmek amacıyla Alessandra ve O'Connor `ın çalışması kullanılmıştır. Dahası, iletişim stillerini etkileyebilecek faktörlerden bazıları ele alınarak iletişim stili ile ilişkisine bakılmıştır. Bu amaçla; çalışanların demografik ve kişisel özelliklerinin belirlenmesi için geliştirilen bir soru kağıdı ve kültürün alt başlıklarından olan bireyselcilik( özerk-bağımsız benlik) ve toplulukçuluk (ilişkisel-bağımlı benlik) faktörünün etkisini görebilmek için Singelis tarafından geliştirilen SCS (Self Constructual Scale) ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre ; her bir değişken ile iletişim stilleri arasındaki ilişki ?Çapraz tablolar? ve ?Kikare Testi?, bağımlı ve bağımsız benlik ölçeği ile iletişim stili arasındaki ilişki ?Kruskal Wallis? testi yapılarak incelenmiş ve ortaya çıkan istatistik verilerine göre yorumlamalarda bulunulmuştur.Araştırma sonucunda; inşaat sektöründeki katılımcıların çoğunluğunun ?düşünen? iletişim stilini tercih ederek, iletişimlerinde analizci, sistematik ve planlı, objektif ve içine kapanık olduğu; yine aynı çoğunluğun bağımsız benlik ölçeğinin bağımlı benlik ölçeğine göre baskın olmasıyla, ben bilincinin yüksek, liderlik ve başarı isteğini ön planda tutan, kişilerarası iletişime çok önem vermeyen bireyler olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca; meslek-iletişim stili ve bağımlı benlik kurgusu -iletişim stili arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Bu yüzden, bu değişkenlerin iletişim stilini etkilediği yönünde çıkarımlarda bulunulmuştur.Bu araştırma, yöneticiler için yol gösterici nitelikte olup, projenin ilk aşamalarında oldukça faydalı olması beklenmektedir. Proje yöneticileri projenin ihtiyaçlarını karşılayabilecek uyumlu kişilerden oluşan ekipleri biraraya getirerek, çatışmaları ve iletişimden kaynaklı sorunları minimize edeceklerdir. Ayrıca kültürel, demografik ve kişisel özelliklerin iletişim stilleri üzerindeki etkisi bilindiğinde, çalışanların iletişim stillerine yönelik yorumlamalar yapılıp, etkin ekipler oluşturularak proje performansı arttırılacak, pozisyona uygun çalışan mantığıyla bireylerde iş tatmini ve motivasyonu yükseltilecektir.Sonuç olarak Türk İnşaat Sektörü'nde iletişime yönelik yeterli kaynak olmadığı, bu alandaki kaynakların ağırlıklı olarak yabancı olduğu görülmüştür. Sektörün gelişmesi ve daha anlamlı sonuçlar ve genellemeler yapabilmesi için bu konudaki çalışmaların ve örneklem sayısının artması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Last years, contruction industry has been continuously in an fluctuation due to the variables that are globalization and internationalization, rising enviromental conscious , changing of industrilization of construction process and materials. More over, it has an unique sector for its complex structure, being only and irretraceable of the projects, collecting of different participants(owner, project participants, contractor, sub-contractor, material supplier, enviromental organizations, public organizations etc.) and processes ( feasibility, design, tender, production, enterprise and maintanence) in designing and accomplishing each projects. And because of all of these, it contains defined and undefined relations between participants.For analyizing and organizing this complex and changeable structure, showing a target for an aim, solving the propable problems and being aware of innovations, industrial participants must be in a communication process continuously. Accordingly, it is appeared that ?communication? and ?human? are too important concepts for construction industry. Collecting this concepts, this study focus on communication in construction industry.Communication in construction industry is an important role in assembling of people who are coming from different professions for a common purpose, to be organised exchanging of information between the project manager and subordinates -other participants, managing the conflicts, making an effective planning, managing, controling, conducting and coordinating. Otherwise; creating trust by providing openness in group communication, constituting an effective team, increasing employee?s motivation and so their performance are the other important role of that.Communication in construction industry is occured in different levels like intrapersonal, interpersonal, group, organizational and mass or corporate. Due to that each levels are affected by the different facts, they have different communication medias and methods. The important thing is that choosing the appropriate communication media depending on the variables like communication level, participants, content of message, time and envorimental terms. Thus, increasing the efficiency of communication; delays and unproductivity of time, cost and manpower will be minimized and it is showed that the project performance is increased due to these developments.The other factor that is arised from communication and affects the project performance is ?communication style? of construction professionals. Construction professionals develop a communication styles which depends on their self construal scale, cultural features, experiences, personal features in their communication process, being aware of that or not and they behave according to the this in their communication process. But, behaviours that hoped from the employee are changed in different phases of the project and the position of the organization. Because of that, to be select the employer who has an appropriate communication style for the necessities of positions is an important factor for the total project performance in construction industry.In this research, Allessandra?s and Oconnor?s questionaire is used to define the communication styles of construction professionals. More then that; some foctors which can affect communication styles are searched and investigated the interaction of communication styles. For this purpose; a questionaire is used for determine the employee?s demographic and charesteristic features.The last questionaire which is named SCS (Self Constructual Scale) and developed by Singelis, is used for defining individual and collectivist construal scale of professionals. According to obtained datas, Cross tabulation and Chi-chare analyses are made between the each variables and communication styles and Kruskal Wallis analyse is made between the individual -collectivist construal scale and communication style.In consequence of the research; to be prefered more ?thinker? communication style, is showed that the majority of the participants are analyzed, systematic, organized, objective and introverted in their communication process. And to be individual construal scale is more dominant than the collectivist construal scale in participants answers is showed that there is a big importance of individualism, leadership and achievement willingness, openness and direct behaviours for the majority of the participants and but interpersonal communication is not important for them. In other cases, it is observed that there is a meaningful relation in job- communication style and colllectivistic construal scale- communication style. So that, it is said that these variables affect the communication style.This researh is a guide for the project manager and more useful for the first phase of construction projects. Using this survey, project managers create a teambuilding which contains congruent and appropriate for the projects necessities, minimizing conflicts and problems due to uneffective communication. Otherwise; even tough the project managers do not know the communication styles of their employee, they have inferences about them due to knowing the relationship between cultural, demographic, characteristic features and communication style. Thus, project performance increases and the appropriate professionals accordance to position approach is provide motivations and also work satisfaction in employee.Consequently; there is not enough study about comunication in Turkish Construction Industry and all the studies in this area is foreign. For developing the industry, getting more meaningfull conclusions and generalizations about communication in ındustry there must be several investigation about this topic and samples must be increased.