Hava yolu sektöründe finansal risk yönetimi ve Borsa İstanbul da işlem gören THY ve Pegasus'un rasyo yolu ile analizi
The airline sector in financial risk management and the stock market traded id İstanbul Turkish Airlines and Pegasus ratio via analysis
- Tez No: 427300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
İşletmeler sahip oldukları varlıkları ve kaynakları en etkin ve verimli şekilde kullanarak karlarını en yüksek seviyede tutmayı amaçlamaktadırlar. İşletmeler söz konusu bu hedefler doğrultusunda işletmenin karşı karşıya kaldığı riskleri ve bu riskler sonucunda işletmenin karşılaşacağı durumları, bunun yanı sıra yatırımları ve yükümlülükleri düzenlemek üzere bir karar mekanizması oluşturmak zorundadırlar. İşte bu karar mekanizmasındaki en önemli faktör işletmenin durumunu ifade eden mali tablolardır. İşletmeler ve yatırımcılar işletmelerin finansal performanslarını değerlendirmek üzere bazı finansal analizler yapmaktadırlar. En çok tercih edilen analiz türlerinden biri oran analizidir. Oran analizleri finansal analiz yöntemi olarak, mali tablolarda yer alan hesap kalemlerinin birbirlerine ya da mali tablo toplam tutarlarına oranlamalarından oluşmaktadır. Finansal analiz açısından mali tablolara ilişkin bir çok oran değil, daha az ama daha çok anlam ifade eden oranlar hesaplanmalıdır. Mali tablolara ilişkin bir çok oran hesaplamak, anlam karmaşasına sebebiyet vermektedir. Ekonomi içinde her sektörün kendine ilişkin farklı özellikleri vardır. İşletmenin faaliyet gösterdiği sektörün ortalama oranları ile ilgili işletmenin ortalama oranları arasında bir analiz gerçekleştirmek çok daha faydalı sonuçlar verecek ve değerlendirme daha fazla anlam kazanacaktır. Anahtar Kelimeler : Sivil Havacılık, Finansal Risk, Finansal Analiz, Likidite Oranları
Özet (Çeviri)
Businesses if they have assets and resources in the most effective and efficient manner using aims to keep the highest level of their profits. Businesses in line with these objectives, the risks faced by the business and the business as a result of these risks will encounter, as well as investments and obligations must create a decision maker to edit. This is the most important factor in decision-making that expresses the State of the financial statements of the enterprise. Businesses and investors to assess the financial performance of businesses some financial analysis. The rate, one of the most preferred in the analysis type of analysis. Ratio analysis financial analysis method as the financial statements contained in the accounts of each other or financial statements consist of the total amount of Proportioning. Financial analysis related to financial statements in terms of the rate at which a lot of not less but more of a sense that rates must be calculated. The tables show that a lot of the ambiguity, calculate the odds. In each sector there are different features for yourself. The average rates of the sector in which it operates the business-related business between the average rates an analysis will give you much more useful results and perform evaluations will gain more meaning. Key Words : Civil Aviation, Financial Risk, Financial Analysis, Liquidity Ratios