Ağ toplumunda bilgi sızıntılarının gazeteciliğe etkisi: RedHack örneği
The impact of information leaks on journalism in network society: The RedHack case
- Tez No: 427469
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışmada, basın tarihinin başından beri gazeteciliğin asli bir boyutunu oluşturan ve tarih boyunca demokratik bir işlev yüklenen yeni bir gazetecilik biçimi olarak sızıntı gazeteciliği tarif edilerek, sızıntı gazeteciliğine ilişkin organizasyonel ve operasyonel faktörler ile birlikte sürece dâhil olan aktörlerin eylem motivasyonlarını da kapsayan normatif bir model öneriliyor. Çalışmada ayrıca bir sızıntı platformu olma iddiasıyla hareket eden RedHack grubunun çok sayıdaki siber eylemi arasından, maksatlı bir şekilde gerçekleştirilen ve basında yer alan üç sızıntı vakası,“Emniyet İhbarları”,“YÖK Sızıntıları”ve“Reyhanlı Belgeleri”sızıntı gazeteciliği modeli temel alınarak örnek olay analizi tekniği ile derinlemesine analiz ediliyor. Bu doğrultuda RedHack'in nasıl bir organizasyon yapısına sahip olduğu, güvenliği ve mahremiyeti nasıl sağladığı, sızıntıları nasıl yayınladığı ve neden bilgi sızdırdığına ilişkin araştırma soruları, tüzük ve bildiri gibi örgütsel dokümanlar ile mülakat kayıtlarından toplanan veriler aracılığıyla yanıtlanıyor ve elde edilen bulgular paylaşılıyor. Araştırmada, RedHack grubunun bir karşı-gözetim deneyimi olarak bilgi sızıntıları gerçekleştirse de sızıntı gazeteciliğine örnek teşkil etmediği sonucuna varılıyor. Anahtar Kelimeler : Ağ toplumu, bilgi sızıntısı, sızıntı gazeteciliği,WikiLeaks, RedHack
Özet (Çeviri)
Leaking journalism as a new form of journalism was an essential part of journalism since the beginning of the history of the press and had a democratic function throughout the history. In this study, a normative model for leaking journalism is supposed, that constitutes of the organizational and operational factors of leaking journalism as well as the action motivations of involved actors. Three information leak cases, namely“Police Notices”,“YÖK Leaks”and“Reyhanlı Files”, carried out by RedHack group which acts with the claim of being a leaking platform are also analysed based on leaking journalism model following the case study logic. In this regard, the study answers the questions“what kind of organizational structure does RedHack have?”,“how does it ensure the security and privacy?”,“how does it publish the leaks?”and“why does it leak information?”by means of the data collected from organizational documents such as regulation or declarations and interview records. The study concludes that although the information leaks carried out by RedHack may be considered as counter-surveillance practices, it doesn't set an example of leaking journalism. Keywords : Network society, information leak, leaking journaism,WikiLeaks, RedHack