Üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığının yaşam kalitesine etkisi:Sakarya ili örneği
The effects of internet use addiction over life qualities of university students:Sample of Sakarya city
  1. Tez No: 427570
  2. Yazar: ZEHRA HAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN DİLBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzün hızlı gelişen dünyasında internetin yaygınlaşması biz insanların yaşamında vazgeçilmez bir parça olmuştur. Ancak internet hayatı kolaylaştırmanın yanında son yıllarda artık olumsuz özellikleriyle de anılmaya başlanmıştır. Yaş-cinsiyet ayırt etmeden bireylerin planladıklarından daha uzun süre internette kalmaları“aşırı internet kullanımına”yol açarak bireyleri bilişsel, duygusal, davranışsal, akran ve iş yaşamları yönünden olumsuz etkilemiş ve“internet bağımlılığı”kavramının ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu araştırmada da üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığının yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemi Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü'nde okuyan 190'ı erkek 182'si kadın olmak üzere toplam 372 kişiden oluşmaktadır. Bu araştırmada sosyo-demografik özelliklerin sorgulandığı“Kişisel Bilgi Formu”, internet bağımlığını değerlendirmek için“İnternet Bağımlılığı Ölçeği”ve yaşam kalitesini değerlendirebilmek için“Whoqol-Bref (TR) Yaşam Kalitesi Ölçeği”uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 20.0 paket programından yararlanılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda araştırma problemlerine yanıt bulabilmek için; frekans ve yüzde dağılımları, ölçek puanlarına ilişkin betimsel istatistikler, ilişkisiz örneklemler için t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon katsayısı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our developing world, the prevalence of internet use has been inescapable part of people's life, but internet use is, mostly, known with its adverse sidesin last decade, besides its useful effects. Not matter people's ageand gender, being occupied with internet during the time longer than they have planned has led to“too much internet use”by causing adverse cognitive, emotional, behavioral attitudes, peer and work life conditions, and it has been resulted in the occurrence of the term of“internet use addiction”. This study aimed to examine the relation between internet use addiction and life qualities of university students. A total of 372 students (of the participants, 190 was boy, and 182 was girl) located in Esentepe Campus of Sakarya University participated in study. Items to assess socio-economic status, internet use addiction and life qualities of participants have been used Personal Information Form, Internet Use Addiction Scale and Whoqol-bref (tr) Life Quality Scale, respectively. Life qualities and internet use addiction were evaluated using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) Release 20.0 for Windows.To test the relationship; frequencies and percentage distributions, descriptive statistics related to scale scores, t-test for unrelated samples, one-way analysis of variance (ANOVA) and Pearson correlational analysis were carried out by using the data gathered from 372 university students. As a result of the research, the findings suggest that there is a statistically significant relationship in a negative side and low level.