Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuk ve ergenlerde Neurofeedback tedavisi ile medikal tedavi yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of Neurofeedback with medical methods for the treatment of children and adolescents with attention deficit and hyperactivity disorder
- Tez No: 427617
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada, hasta grubunu Çocuk ve Genç Psikiyatri merkezine başvuran ve DSM-5 tanı ölçütlerine göre DEHB tanısı almış olan 7 ve 16 yaş aralığındaki çocuk ve ergenler oluşturmaktadır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı almış olan çocuk ve ergenlerde Neurofeedback tedavisi ile medikal tedavi yöntemlerinin karşılaştırılması ve bu doğrultuda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Belirti Tarama Listesi, Conner's Aile Değerlendirme Formu ve Sürekli Performans Testi (CPT) ile tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi ve incelenmesi hedeflenmiştir. DEHB ile ilişkili davranışların denetlenebilmesinde en iyi sonuç aile ve toplum kaynaklarının tümünün kullanıldığı çoklu tedavi modelleri ile elde edilmektedir DEHB'nin tedavisinde medikal tedavi, davranışsal modifikasyon terapisi ve Neurofeedback tedavisini içeren çok yönlü tedavi yaklaşımları söz konusudur. DEHB tedavisi dikkatsizlik, hiperaktivite ve impulsivite dahil olmak üzere DEHB belirtilerini kontrol etmeye yardımcı olur. Dikkat eksikliği ve hiperaktive bozukluğu tanısı almış olan çocuk ve ergenlerde ilaç tedavisinin aile tarafından öncelikle tercih edilmediği durumlarda ya da ilaç tedavisi yan etkileri sebebiyle tercih edilmediğinde Neurofeedback tedavisinin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisindeki etkinliği belirgin bir şekilde görülmektedir. Araştırmanın sonucunda Neurofeedback ile DEHB'nin tedavisi üzerinde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007&PASS (Power Analysis and Sample Size) 2008 Statistical Software (Utah, USA) programı kullanılarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study control group was composed of children and adolescent patients aged between 7 and 16 years who have applied to the Child and Adolescent Psychiatric Center and were diagnosed with ADHD according to DSM-5 criteria. The aim was to compare Neurofeedback and medical methods for the treatment of children and adolescents diagnosed with attention deficit hyperactivity disorder, and in this respect, examine and evaluate the treatment results with attention deficit hyperactivity disorder symptoms checklist, Conners parent rating scale, and Continuous Performance Test (CPT). The best result in the control of behaviors associated with ADHD are obtained with multiple treatment models where all parental and social resources are employed. Multiple treatment approaches involving medical treatment, behavioral modification therapy and Neurofeedback treatment are of concern in the treatment of ADHD. ADHD treatment helps control major symptoms of ADHD including inattention, hyperactivity and impulsivity. Effectiveness of Neurofeddback therapy in the treatment of attention deficit and hyperactivity disorder have been observed specifically for children and adolescents diagnosed with attention deficit and hyperactivity disorder in cases where drug therapy are not preferred by the parents either in the first place, or due to its accompanying side effects. A significant correlation with Neurofeedback in the treatment of ADHD has been detected at the end of the study. Data obtained with the study has been analyzed and interpreted using NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007&PASS (Power Analysis and Sample Size) 2008 Statistical Software (Utah, USA) statistical software.