Çay yapraklarından (Camellia sinensis L.) polifenol oksidaz enziminin afinite kromatografisi ile saflaştırılması, karakterizasyonu ve bazı kimyasalların enzim aktivitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Purification of polyphenol oxidase enzyme from tea leaves (Camellia sinensis L.) by affinity chromatography, characterization and investigation the effect of some chemicals on the enzyme activity
  1. Tez No: 427675
  2. Yazar: CANSU YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER İRFAN KÜFREVİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Polifenol oksidaz enzimi sebze ve meyvelerde kararmaya neden olur. Bu çalışmada, bu enzim Rize yöresinden toplanan çay yapraklarından (Camellia sinensis L.) Sepharose 4B-L-tirozin-p-aminobenzoik asit afinite kolonu kullanılarak ilk kez saflaştırıldı. Enziminin saflığını kontrol etmek için sodyum dodesil sülfat poliakrilamid jel elektroforezi uygulandı. Katekol ve 4-metil katekol substratları kullanılarak, PFO enziminin optimum pH, optimum sıcaklık, optimum iyonik şiddet, stabil pH, KM ve Vmax değerleri belirlendi. Enzimin iki ayrı substrat için sırasıyla optimum pH'sı 9,0-8,5, optimum sıcaklığı 10°C, optimum iyonik şiddeti 0,05 M, stabil pH'sı 5,5, KM değeri 3,782-3,881 mM, Vmax değeri 1,676-1,912 µmol/dk olarak belirlendi. İnhibitör çalışmalarında substrat olarak katekol kullanılarak, sodyum metabisülfit, sodyum sülfit, ditiyoeritritol, glutatyon, askorbik asit inhibitörleri ile çalışıldı. Bu inhibitörler için beş farklı inhibitör konsantrasyonunda IC50 değerleri belirlendi. Lineweaver-Burk grafikleri yardımıyla bu inhibitörler için Ki sabitleri ve inhibisyon türleri belirlendi. Ki sabitleri ve IC50 değerlerine göre en etkili inhibitörün sodyum metabisülfit olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Polyphenol oxidase enzyme causes the enzymatic browning in some fruits and vegetables. In this study polyphenol oxsidase (PPO) enzyme was purified from tea leaves (Camellia sinensis L.) from Rize region origin using sepharose 4B-L-tirozine p-amino benzoic acid affinity chromatography for the first time. The purity of the enzyme was determined by sodium dodecyl sulfate polyacrylamide gel electrophoresis. Optimum pH, optimum temperature, optimum ionic strength, stable pH, KM and Vmax values of PPO enzyme were determined using catechol, 4-metil catechol as substrate. The optimum pH and temperature of PPO were determined as 9.0-8.5, 10°C. Optimum ionic strength of this enzyme was found as 0.05 M for both substrates. KM constants and Vmax values of enzyme for the used two substrates were found as 3.782-3.881 mM and 1.676-1.912 µmol/dk, respectively. Sodium metabisulfite, sodium sulfate, dithioerythritol, glutathione, ascorbic acid inhibitors were studied in inhibitor studies using catechol as the substrate. IC50 values were determined in five different inhibitor concentrations for these inhibitors. Ki constant and the types of inhibition of these inhibitors were determined by using Lineweaver-Burk graphics. Sodium metabisulfite was appointed to be the most effective inhibitor according to the Ki constants and values of IC50.