Siklooksijenaz enziminin insan apendiks dokusundan saflaştırılması ve bazı ilaçların enzim aktivitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Purification of cyclooxygenase enzyme from human appendix tissue and investigation of the effects of some drugs on the enzyme activity
- Tez No: 427677
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ BEYDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Siklooksijenaz (COX; E.C.1.14.99.1); araşidonik asiti, prostanoidler diye de adlandırılan eikozanoidlerin (prostaglandinler, prostasiklinler ve tromboksanlar) prekürsörleri olan prostaglandin G (PGG2) ve prostaglandin H (PGH2)'a dönüşümünü katalize eden bir enzimdir. Bu çalışmada COX-2 ezimi, insan apendiks dokusundan Sepharose-4B-1,6-diaminohekzan afinite kromatografisi kullanılarak saflaştırıldı. Enzimin saflığı SDS poliakrilamid jel elektroforezi ile kontrol edilerek molekül kütlesi yaklaşık 72 kDa olarak belirlendi. Ayrıca çalışmamızda insan apendiks COX-2 enzimi aktivitesi üzerine bazı antibiyotik (meropenem, siprofloksasin, moksifloksasin, vankomisin, seftriakson, sefazolin, sefepim, klaritromisin, asiklovir, seftazidim ve sefotaksim), kalsiyum kanal blokeri (sinnarizin, amlodipin, isradipin, nilvadipin, nitrendipin ve nifedipin), antineoplastik (paklitaksel, sisplatin, irinotekan ve bortezomib), antiprotozoal (ornidazol), kortikosteroid (metilprednisolon) ve ürolojik (sildenafil) ilaçların in vitro şartlarda etkileri incelendi. İnhibisyon etkisi gösteren ilaçların IC50 değerleri ve Ki sabitleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Cyclooxygenase (COX; E.C.1.14.99.1); arachidonic acid, which are precursor of eicosanoids (prostaglandins, prostacyclins and thromboxanes) referred to as prostanoids, prostaglandin G (PGG2) and prostaglandin H (PGH2) is an enzyme which catalyzes the conversion. In this study COX-2 enzyme purified from human appendix using Sepharose-4B-1,6-diaminohexane affinity chromatography that was purified. For purity determination of the enzyme SDS-PAGE was used and molecular mass was approximately determined 72 kDa in this method. Also, in our study, the effect of some antibiotics (meropenem, ciprofloxacin, moxifloxacin, vancomycin, ceftriaxone, cefazolin, cefepime, clarithromycin, acyclovir, ceftazidime and cefotaxime), calcium channel blockers (cinnarizine, amlodipine, isradipine, nilvadipine, nitrendipine and nifedipine), antineoplastics (paclitaxel, cisplatin, irinotecan and bortezomib), antiprotozoal (ornidazole), corticosteroid (methylprednisolone) and urologic (sildenafil) drugs on COX-2 enzyme activity from human appendix were investigated in vitro conditions. IC50 and Ki values of these drugs which showed inhibition effect were determined.