Kumarin içerikli yüzey aktif monomer sentezi ve nanokompozit hazırlanmasındaki rolü
Synthesis of surface active monomer containing coumarin and its role in the preparation of nanocomposite
- Tez No: 427691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Mevcut çalışmada, ilk olarak, kumarin yan dallı yüzey aktif monomeri ilgili literatür ışığında sentezlenecektir. FT-IR ve 1H-NMR teknikleri kullanılarak yüzey aktif monomer karakterize edilecektir. Öte yandan, temin edilecek ve katyon değişim kapasitesi belirlenmiş olan doğal Na-montmorillonit kilinin, kumarin yüzey aktif monomeri ile katyon değişimi gerçekleştirilecek ve Na-montmorillonit kilinin organik modifikasyonu başarılacaktır. Organomodifiye montmorillonit kili uygun işlemlerle saflaştırıldıktan sonra, literatürde verilen yerinde polimerizasyon yöntemi kullanılarak farklı yüzdeliklerdeki (%1- %7) organo-montmorillonit kili (OMMT)/polimer nanokompozitleri hazırlanacaktır. Nanokompozitler FT-IR ve 1H-NMR teknikleri ile karakterize edilecektir. Organokillerin ve hazırlanan polimer-kil nanokompozitlerin tabakalar arası uzaklıkları X-ışını difraksiyonu (XRD) ve geçirgenlik elektron mikroskobu (TEM) ile aydınlatılacaktır. Polimer matriksi içinde kil dağılımının exfoliye/interkale davranışı her bir nanokompozit örneği için ayrı ayrı incelenecektir. Böylece, kumarin yan dallı yüzey aktif monomerin polimerik nanokompozitlerin hazırlanmasındaki rolü tartışılacaktır. Nanokompozitlerin termal davranışları, termal bozunma aktivasyon enerjileri ve termal bozunma mekanizmaları detaylıca araştırılacaktır. Bu amaçla, termogravimetrik analiz metodu (TGA) kullanılacak ve polimer/kil nanokompozitlerine farklı ısıtma hızlarında oda sıcaklığından 500 oC'ye kadar programlı bir ısıtma uygulanacak ve elde edilen verilerden farklı kinetik metotlar kullanılarak değerlendirmeler yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the surface active monomer containing coumarin side chain will first be synthesized according to literature. The surface active monomer will be characterized by FT-IR and 1H-NMR techniques. On the other hand, the cation exchanging of natural Na-montmorillonit clay of which the cation exchange capacity have been known will be carried out and thus organically madofication of Na-montmorillonit clay will be accomplished. After purification of organomodified montmorillonit clay, the nanocomposites of polymer/organomontmorillonit clay (OMMT) at different percentages (1%-7%) will be prepared by in situ polymerization method as given in literature. Nanocomposites will also be characterized by FT-IR and 1H-NMR techniques. The interlayer spacing of organoclay platelets and prepared polymer clay nanocomposites will be determined by X-ray diffraction spectroscopy and transition electron microscope. The exfoliation/intercalation behavior of clay dispersion in the polymer matrix will also be investigated for every nanocomposite. Thus, the role of surface active monomer containing coumarin group on the preparation of nanocomposite will be discussed. Thermal behaviors, thermal degradation activation energies and mechanisms of nanocomposites will be investigated. For this purpose, thermogravimetric analysis method will be used and a programmed heating, from ambient temperature to 500 oC at different heating rates, will be apply to composites. Some assessments will be carried out by using different kinetic methods and from those results.