Nano partiküllerle antibakteriyel özellik kazandırılan dokusuz yüzey (nonwoven) temizlik bezlerinin antibakteriyel özelliklerine çoklu yıkama işlemlerinin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of multiple washing processes on antibacterial properties of nonwoven cleaning clothes finished with nanoparticles
  1. Tez No: 572668
  2. Yazar: SERVET CANSU YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÇİNÇİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dokusuz yüzey temizlik bezleri ıslak olarak kullanıldıkları için bakteri üreme potansiyeli bulunan ve yayılmasına neden olabilecek ürünlerdir. Bu sebeple; tez çalışmasında polyester/viskon içerikli dokusuz yüzey temizlik bezlerinin nano partikül uygulaması sonrasında antibakteriyel ve performans özellikleri incelenmiştir. Tez kapsamında; bu ürünlere bakır, gümüş, çinko nano partiküller farklı konsantrasyonlarda emdirme ve püskürtme yöntemiyle uygulanmış, numunelerin fiziksel özellikleri (gramaj, kalınlık), performans özellikleri (sıvı emme kapasitesi, aşınma dayanımı) ve antibakteriyel özellikleri değerlendirilmiştir. Temizlik bezlerine özgü geliştirilen çoklu yıkama öncesi ve sonrasında numunelerin antibakteriyel özellikleri Escherichia coli ve Staphylococcus aureus bakterilerine karşı incelenmiş ve uygulamaların kalıcılığı araştırılmıştır. Kumaş yüzeyinden alınan taramalı elektron mikroskobu (SEM) görüntüleri ve tatbik edilen EDX analizi ile partiküllerin yüzeydeki dağılımı incelenmiştir. Kumaş yüzeyindeki partikül miktarları X-Işını Floresans Spektrometresi (XRF) ile tespit edilmiş, miktar ile kumaşın antibakteriyel özellikleri ilişkilendirilmiştir. Çalışma sonucunda; tüm uygulamalarla temizlik bezlerine antibakteriyel özellik kazandırıldığı, geliştirilen yıkama prosesinin çoklu uygulanmasıyla bu özelliğin korunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nonwoven based cleaning cloths have potential for bacterial growth and spreading of bacteria due to their wet state during usage. Therefore; in this thesis, antibacterial and performance properties of polyester / viscose nonwoven cleaning cloths after nanoparticle application were investigated. Within the scope of the thesis; copper, silver, zinc nanoparticles were applied to these products by impregnation and spraying method in different concentrations and physical properties (areal weight, thickness), performance characteristics (liquid absorption capacity, abrasion resistance) and antibacterial activity of the samples were evaluated. The durability of the nanoparticle application were investigated after multiple washings developed for cleaning cloths by considering antibacterial activity of the samples against Escherichia coli and Staphylococcus aureus bacteria before and after washings. The distribution of the nano particles on the surface of the fabrics were assessed by images taken from the fabric surface with Scanning electron microscopy (SEM) and the EDX analysis. The amount of nanoparticles on the fabric surface was determined by X-Ray Fluorescence Spectrometer (XRF) and correlated with antibacterial property of the cleaning cloths. As a result of the study; it has been determined that cleaning cloths gained antibacterial properties with all applications and this feature was preserved by multiple applications of developed washing process.