HMPD modifiye camsı karbon elektrot kullanılarak doğal numunede DPV ile bakır iyonlarının kantitatif tayini
Quantitative determination of cupper ions in natural samples using HMPD modified GC electrode by DPV
- Tez No: 427724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ECİR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yüksek Lisans Tezi olarak yapılan bu çalışmada, HMPD olarak kısaltılan (Z)-2-(2-(hidroksiimino)-2-(3-metil-3-fenilsiklobütil)etil)-3a,7a-dihidro-1H-isoindol-1,3(2H)-dion molekülü kullanılarak GC elektrot yüzeyi CV tekniği ile modifiye edilmiş, molekülün elektrokimyasal davranışları ve özellikleri aydınlatılmıştır. Çalışmanın esas amacı olan doğal numunelerde Cu(II) iyonlarının kantitatif tayinleri için ise HMPD modifiye GC elektrot bir sensör elektrot olarak kullanılmış ve DPV tekniği kullanılarak Cu(II) iyonlarının un ve su numunelerinde tayinleri yapılmıştır. Çalışmada, CV ve DPV teknikleri dışında modifiye eletrotun yüzey karakterizasyonu için EIS ve SEM tekniklerinden de faydalanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda Cu(II) iyonları miktarları un ve su numelerinde sırasıyla 1.17x10-12 M ve 2.74x10-12 M olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
HMPD, (Z)-2-(2-(hydroxyimino)-2-(3-methyl-3-phenylcyclobutyl)ethyl)-3a,7a-dihydro-1H-isoindole-1,3(2H)-dione molecule was used to modify the surface of Glassy Carbon electrode and electrochemical behaviour and properties were investigated in this thesis study. Our main goal is to fullfil the quantitative determination of Cu(II) using HMPD modified GC as a sensor electrode. This developed modified sensor electrode was used for the determination of Cu(II) ions in flour and water samples using Differantial Pulse Voltammetry, DPV. In this study besides CV and DPV techniques, EIS and SEM techniques were also used for the surface carecterization of the modified surface. Cu(II) ions were found to be 1.17x10-12 M and 2.74x10-12 M in flour and water samples respectively.