Sinyal işleme teknikleri kullanılarak EKG sinyallerini analiz edebilecek bir yazılım platformu ve buna uygun bir kullanıcı arayüzü geliştirilmesi
Development of a software platform together with a user interface to analyze EKG signals using signal processing techniques
- Tez No: 427726
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVREN DEĞİRMENCİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyofizik, Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Biophysics, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mersin Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 106
Özet
Elektrokardiyografi (EKG) sinyalleri ve bu sinyallerin analiziyle elde edilen bilgiler birçok kardiyovasküler sistem hastalığının tespitinde, ayrıca bu hastalıkların tedavisi için kullanılacak yöntemlerin fayda analizinde temel bilgi kaynağını oluşturmaktadır. Literatürde, ölçülmüş EKG sinyallerin analizi için geliştirilmiş birçok yöntem bulunmaktadır. Bu çalışmalar genellikle EKG sinyallerini gürültüden arındırma ve/veya sinyalin özellik çıkarımı alanlarında yoğunlaşmıştır. Ancak bu çalışmaların performanslarının kontrollü şekilde birbirleriyle kıyaslanmasını içeren, ayrıca performansı yüksek olan teknikleri kolay kullanılabilir bir arayüz üzerinden kullanılabilir hale getiren bir çalışmaya literatürde rastlanmamıştır. Bu çalışmada literatürde EKG sinyallerinden bilgisayar ortamında özellik çıkarımı yapan başlıca çalışmalar gerçeklenecek, daha önceden canlıdan ölçülmüş EKG verileri ile performansları incelenecek ve teknikler bir dizi özellik yönünden birbirleriyle kıyaslanacaktır. Ayrıca performansı yüksek olarak belirlenen teknikler kolay kullanılabilir bir kullanıcı arayüzü arkasında çalışır hale getirilecektir. Çalışma sonunda ortaya çıkacak analiz platformu sayesinde özellikle tıp alanındaki araştırmacılar biyo-mühendisliğin alanına giren EKG sinyalinin bilgisayar ortamında analizini, bir biyo-mühendise ihtiyaç olmadan çalışmalarına dahil edebileceklerdir. Bu, hem tıp alanındaki araştırmacıların çalışmalarını kolaylaştıracak, hem de bu çalışmaların doğruluğunu arttıracak ve kapsamını genişletecektir.
Özet (Çeviri)
Electrocardiography (ECG) signals and the information obtained by analysis of these signals constitute the main source of information in diagnosis of many cardiovascular system illnesses as well as in benefit analysis of techniques used to treat these illnesses. There are various methods which were developed for the analysis of measured ECG signals in literature. These studies have concentrate on the fields of denoising and/or feature extraction of ECG signals. But any study which compare the performances of these studies ln a controlled manner, and also make available the usage of techniques having high performance over a user friendly interface were not encountered in literature. In this study, some principal studies which analyze ECG signals in computer environment will be implemented, their performances will be evaluated using previously measured ECG signals from living beings and they will be compared in terms of a number of features. Furthermore, the techniques that are determined as having high performance will be made to work over an easy to use and user friendly user interface. By means of the project output analysis platform, researchers in the field of medicine would incorporate computer analysis of ECG signals into their studies without needing a bio-engineer. This will both ease the studies of researchers in medicine field and improve the accuracy and expand the scope of these studies.