Yatay eksenli bir rüzgâr türbininin optimum kanat tasarımı ve analizi
The optimum blade design and analysis of horizontal axis wind turbine
  1. Tez No: 427733
  2. Yazar: HASAN İBİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
“Yatay eksenli bir rüzgâr türbininin optimum kanat tasarımı ve analizi”konulu bu tez kapsamında, yatay eksenli bir rüzgâr türbininin kanat tasarımının verime olan etkisi hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarının önemine, türbin çeşitlerine ve kanat tasarım yöntemlerinin aşamalarına değinilmiş ve uygun bir kanat profilinin nasıl oluşturulacağına dair bilgiler verilmiştir. Yapılan tasarımın, Ansys Fluent programı ile analiz ve değerlendirmeleri yapılmıştır. Hücum açısı verilen kanat tasarımı ile hücum açısı verilmeden yapılan kanat tasarımı arasındaki veri farkları incelenmiştir. Bu sonuçlardan yola çıkarak, basınç, hız ve yüzey sürtünme katsayıları incelenmiştir. Şimdiye kadar bu alanda yapılan çalışmalar literatürdeki kaynaklardan yararlanılarak sunulmuştur. Bir kanat profilinin datalarını tespit etme yöntemlerinden bahsedilmiştir. Elde edilen bilgiler doğrultusunda yatay eksenli rüzgâr türbini kanadının tasarımı için gerekli veri ve parametrelerin belirlenmesini ve buna ek olarak analiz yöntemini anlatan detaylı bir çalışma yapılmıştır. Son olarak bu yapılan çalışma hakkında gerekli analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the current study entitled“The optimum blade design and analysis of horizontal axis wind turbine”information about effect of the turbine efficiency. In addition, the importance of renewable energy sources, types of wind turbines and blade design method steps are mentioned and some information about how to create a suitable airfoil is given. In this design, analysis and evaluations has been completed with Ansys Fluent. With angle of attack the wing design, data not given the differences between the angle of attack of the wing design were investigated. Based on these results, pressure, velocity, skin friction coefficients have been studied. Until now, studies in this field are obtained from sources in the literature. An airfoil data detection methods are discussed. Based on the information obtained, a horizontal axis wind turbine blade design data necessary for the determination of the parameters and describing the study has been conducted. Additionally, describing the method of analysis has been studied in detailed. Finally, the necessary analysis has been completed.