Bisfenol A (BPA)' nın ve metabolitlerinin dna üzerindeki genotoksik, sitotoksik ve oksidatif hasar potansiyellerinin insan kan lenfosit kültürlerinde incelenmesi
The investigation of genotoxic and cytotoxic effects and oxidative damage potentials of bisphenol A (BPA) and its metaboli̇tes on dna in human blood lymphocyte cultures
  1. Tez No: 427734
  2. Yazar: SEDA YAPRAK EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, yapay reçine ve polikarbonatlı plastik üretiminde kullanılarak hayatımızın hemen her alanına dahil olan bisfenol A (BPA)' nın ve metabolitlerinin insan kan lenfosit kültürlerinde genotoksik, sitotoksik ve oksidatif potansiyellerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada in vitro mikronükleus (MN) testi ve komet yöntemi kullanılmış olup hücrelerin sitokinez blok proliferasyon indeksi (CBPI) hesaplanmıştır. Ayrıca BPA' nın metabolitlerinin de etkilerini görmek için S-9 aktivasyon sistemi kullanılarak in vivo ortam oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada sağlıklı, sigara ve alkol kullanmayan 25 yaşında 3 erkek bireyden kan alınmıştır. S-9 metabolik aktivasyonlu ve metabolik aktivasyonsuz insan lenfosit hücre kültürü üzerine BPA' nın 0.063µg/L, 0.128µg/L ve 0.32µg/L konsantrasyonları eklenmiştir. BPA' nın kullanılan konsantrasyonlarının negatif kontrollerle karşılaştırılması sonucu MN frekansında anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. En yüksek MN frekansı, kullanılan en yüksek konsantrasyon olan 0.32µg/L' de görülmüştür.Ayrıca her konsantrasyonun kendine ait S-9' lu ve S-9' suz ortamları karşılaştırıldığında bunlar arasında önemli bir fark bulunmamıştır. Komet testi sonucunda S-9' lu ve S-9' suz ortamda elde edilen hasarlı hücre yüzdesi (HHY) ve genetik hasar indeksi (GHI) konsantrasyon artışına bağlı olarak anlamlı bir artış göstermiştir. CBPI değerleri hesaplandığında ise değerlerde anlamlı bir azalma olduğu gözlenmiştir. Yapılan bu çalışmada elde edilen veriler BPA' nın kullanılan konsantrasyonlarının insan kan lenfosit hücre kültüründe genotoksik, sitotoksik ve oksidatif potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effects of genotoxic and cytotoxic and oxidative potentials of Bisphenol A and its metabolites used in plastic porduction and synthetic resin in human blood lymphocyte cultures synthetic resin. In this study, in vitro micronucleus test and comet test (single cell gel electrophoresis method) is used and cytokinesis block proliferation index (CBPI) is measured. Besides the S-9 activation system is used to determine the effects its metabolites of Bisphenol A. In this study, The blood samples were collected from three healthy and non-smoking male persons aged 25. The lymphocytes cultures were set up as without and with S-9 activation system. Three different concentrations of Bisphenol A were used as 0,063µg/L, 0,128 µg/L, 0,32 µg/L.