Bantlı konveyörler için temizleyici bir sistem tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of a cleaning system for belt conveyors
  1. Tez No: 427746
  2. Yazar: HACI ÖMER ARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bantlı konveyörler endüstriyel taşıma uygulamalarında yük iletiminde önemli rol oynayan ekipmanlardır. Konveyörler; hammaddeden mamül malzemelere kadar bir çok farklı seçenek için işletmelerde kritik role sahip olduklarından bakımlı ve temiz tutulmaları gerekmektedir. Çalışan konveyörlerde ise bakım ve temizlik çalışmaları yapmak tehlikeli ve istenmeyen bir durumdur. Ekipman duruşlarını en aza indirmek, lastik bantlı konveyörün aksamlarının çalışma ömürlerini uzatmak, çevresel kirlilik etkilerini en aza indirmek ancak iyi bir toz ve döküntü kontrol yönetimi ile mümkündür. Tüm bunları çalışan bir konveyörde yapabilmek için bu çalışmada konveyörü işletme şartlarında temizleyen bir ekipman tasarımı oluşturulmuştur. Tasarımın temel unsuru olarak sınırlandırılmış bir alanda su ile bant şeridini yıkayan, bant üzerinde bulunan kirlilikleri sıyırarak temiz yüzey sağlayan ve sonrasında bantı havayla kurutan bir model olarak ortaya konulmuştur. Bu doğrultuda katı model çalışmaları ve analizleri oluşturulan yıkama sistemi, bilgisayar ortamında tasarım gereksinimlerini sağlayacak seviyeye getirilerek seri imal edilebilecek bir ürün tasarımı yaklaşımı ile detaylandırılmıştır. Yapılan tasarım çalışmaları için bir adet deneysel prototip imalatı yapılarak, deneysel amaçlı imal edilmiş bir konveyör bantta yıkama sisteminin testleri ve nihai geliştirme işlemleri yapılmış ve tasarımın etkinliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Belt conveyors are among the systems playing a major role in load conveyance in industrial transport applications. Since conveyors have a critical place in various facilities and plants for numerous options from raw materials to finished products, they should be well-maintained and kept clean. On the other hand, maintenance and cleaning on a working conveyor is a dangerous and undesired activity. Minimization of equipment shutdown period, extension of lifetime of rubber belt conveyor parts and mitigation of environmental pollution effects are only possible through a better dust and debris control method. In this study, an equipment design has been created that cleans a conveyor under operating conditions in order carry out all these activities in an active belt conveyor. The design is a model washing the belt with water in a limited area, ensuring clean surface by scraping the dirt on the belt and then drying it by air. In line with this, the washing system created with the solid model works and analyses has been improved to meet the design requirements in computed media and detailed with a product design approach that can be mass-produced. An experimental prototype has been manufactured for design purposes, and tests and final development procedures of the washing system on a belt conveyor manufactured for experiments have been conducted and the efficiency of the design has been examined.