Mersin Körfezi trol balıkçılarının denizde güvenlik farkındalıklarının incelenmesi
Investigation of Mersin Bay trawl fishermen's safety at sea awareness
  1. Tez No: 427755
  2. Yazar: VOLKAN TOK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YELİZ ÖZBİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Çalışmanın amacı Mersin Körfezinde bulunan balıkçı barınaklarında trol teknesinde çalışan balıkçıların emniyet kültürüne bakış açılarını saptamak ve ilgili yönetmelikler hakkında farkındalıklarını incelemektir. Ticari balıkçılığın, diğer sektörlerle karşılaştırıldığında dünyanın en tehlikeli mesleklerinden birisi olduğu bilinmektedir. Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) 2012 verilerine göre dünyada 39.4 milyon kişi, Türkiye'de ise 44026kişi balıkçı olarak çalışmaktadır. Aynı verilere göre dünyada 4.7 milyon balıkçı gemisi bulunurken Türkiye'de bu sayı 20100 olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünyada her yıl bu sektörde 24.000'in üzerinde balıkçının öldüğü ve yaklaşık 24 milyon balıkçının yaralandığı tahmin edilmektedir. Balıkçıların denizde güvenlik farkındalıkları hakkında ülkemizde sınırlı sayıda çalışma mevcut iken uluslararası alanda konuya daha fazla ilgi gösterildiği gözlemlenmektedir. Mersin bölgesinde bulunan ticari trol gemilerinin ilgili yönetmeliklere göre denizde güvenlik (emniyet) eksikliklerini saptamak, balıkçı gemilerinde yapılan işlerde çalışanların güvenliğinin sağlanması için alınması gereken önlemleri, balıkçıların emniyet farkındalığını ve gerekli eğitim ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla Ekim 2014 ile Ocak 2015 tarihleri arasında Mersin Erdemli, Mersin Merkez ve Mersin Karaduvar balıkçı barınaklarında 102 Trol balıkçısı ile yüz yüze anketler yapılarak veriler elde edilmiştir. Yapılan anketler sonucunda katılımcıların % 43'ü balıkçılığı en yüksek seviyede (10 üzerinden 10) tehlikeli bulurken % 3'ü balıkçılığı minimum seviyede (10 üzerinden 1) tehlikeli bulmuştur. Bölgede trol balıkçılığında kaza oranlarının minimuma indirilebilmesi açısından, balıkçı teknesinde çalışacak kaptanlar ve tayfalar için hem denizde güvenlik (emniyet) ve balıkçılık operasyonları ile ilgili eğitimlerin düzenlenmesi hem de ilgili yönetmeliklerin gereklerinin yerine getirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the views about safety at sea of fishermen working in trawler in Mersin Bay and to examine the awareness of these fishermen about the related regulations. Commercial fishing is known to be one of the world's most dangerous occupations when compared with other sectors. According to the data obtained by Food and Agriculture Organization (FAO) in 2012, 39.4 million people in the world and in Turkey, 44.026 people have been working as fishermen. According to the same data, it was found that there are 4.7 million fishing vessels in the world while the number emerges 20.100 in Turkey. It is estimated that more than 24.000 fishermen die in this sector and about 24 million fishermen are wounded each year. Although safety at sea and awareness on this issue of fishermen are not studied a lot in our country, it is observed that more interest is shown to this issue in the international area. To the related regulations about commercial trawlers in Mersin, with the purpose of determining the safety inadequacies at sea and stating the precautions that should be taken in order to supply the safety of workers in fishing vessels, the awareness of fishermen about safety and the essential training requirements; the data has been obtained by having interviews with 102 trawl fishermen in fishing ports in Mersin Erdemli, Centre of Mersin, and Mersin Karaduvar between September, 2014 and January, 2015. To the survey result, 43% of respondents consider that fishing is dangerous at the highest level (10 on a 10 point scale) while 3% of respondents consider that fishing is dangerous at the minimum level (1 on a 10 point scale). In order to minimize the accident rate at fishing trawlers in this area, it is needed to organize the training on safety at sea and fishing operations and to fulfill the requirements of the regulations for captains and crews working on fishing vessels.