Çandarlı Körfezi kıyısal ekosisteminde dağılım gösteren Syngnathus abaster, Risso 1827 türünün üreme özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the reproduction properties of black-striped pipefish Syngnathus abaster Risso, 1827 distributed in the coastal ecosytem of Çandarlı bay
- Tez No: 427810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇULHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Nisan 2013-Mart 2014 tarihleri arasında Çandarlı Körfezi'nde mevsimsel olarak gerçekleştirilen çalışmada; 4 istasyondan 15 dakikalık tül ığrıp çekimleri sonucu Syngnathus abaster türüne ait 185 birey incelenmiştir. Örneklerin total boy ve ağırlık ölçümleri ile cinsiyet tayinleri yapılmıştır. Dişi bireylere ait ovaryumların olgunluk safhaları Holden and Raitt (1974)'e göre belirlenmiştir. Tüm bireylerin 94 adedi (50.81%) dişi, 79 adedi (42.70%) erkek, 12 adedi (6.49%) ımmature olarak belirlenmiştir. Dişi erkek oranı 1:0.84'dür. Dişi, erkek ve immatur bireylerde ortalama boy değerleri sırasıyla; 111.5±7.35, 109.9±11.08, 79.8±5.30 mm'dir. Gonadosomatik indeks (%GSI) değerleri incelendiğinde; türün üreme dönemi ilkbahar ve yaz mevsimleri olarak saptanmıştır. Dişi bireylerin ovaryumlarında olgunlaşmakta olan (çap: 0.61-1.20 mm), olgun (çap: 1.21-1.70) ve hidrate oositler (çap: 1.71-2.10 mm) olmak üzere 3 grup tespit edilmiştir. Hamile erkeklerin keselerindeki yumurta sayısı ortalama 48 (ortalama±s.d=48±14.09 yumurta, 23-78 yumurta)'dir. Hidrate oosit-total boy ilişkisi; y=0.8651x-84.332 (n=14, r²= 0.64), hamile erkeklerin keselerindeki yumurta sayısı-total boy ilişkisi y=1.0168x-67,715 (n=33, r2=0.58).
Özet (Çeviri)
In the study a total of 185 Syngnathus abaster individuals were collected by seine net seasonally between April 2013 and March 2014 in Çandarlı Bay (North Aegean Sea) coasts. From 94 (50.81%) of all individuals were determined as female, 79 (42.70%) as male and 12 (6.49%) as immature. Female to male ratio was 1:0.84. Mean length values in female, male and immature individuals were respectively, 111.5±7.35, 109.9±11.08 and 79.8±5.30 mm. According to the gonadosomatic index (GSI%) values examined, spawning period of the species was detected as spring and summer. Three development phase of eggs were determined as maturing (0.61-1.20 mm), mature (1.21-1.70 mm) and hydrated (1.71-2.10 mm) in ovaries of female individuals. Number of eggs in pouch of pregnant male fishes were observed between 23 and 78 and mean value of the eggs was 48 (±14.09). Hydrated oocyte-total length relationship was; y=0.8651x-84.332 (n=14, r²= 0.64) and number of eggs-total length relationship in pouches of pregnant males was; y=1.0168x-67,715 (n=33, r2=0.58).