Çandarlı Körfezi (Aliağa, Yenişakran kıyıları) kıyısal ekosisteminde dağılım gösteren prosobranchia (Gastropoda, Mollusca) türleri
Prosobranchia (Gastropoda, Mollusca) species distributed in the coastal ecosystems of Çandarlı bay (Aliağa, Yanisakran)
  1. Tez No: 427809
  2. Yazar: ÖZLEM AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇULHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma Çandarlı Körfezi kıyısal ekosisteminde dağılım gösteren Prosobranchia (Gastropoda) türlerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, denizel örneklemeler Nisan 2013-Şubat 2014 tarihleri arasında, araştırma bölgesinde belirlenen 9 istasyondan ve 0,5-5m derinlikler arasındaki çeşitli biyotoplardan mevsimsel olarak alınmıştır. Araştırma sonunda, 4 ordo ve 27 familyaya ait 54 gastropod türü ile bu türlere ait toplam 7994 birey tespit edilmiştir. Tespit edilen familyalar içerisinde Rissoidea en fazla türe (9 tür) sahip olup, bunu sırasıyla 8 tür ile Trochidae, 3'er tür ile Cerithiidae, Triphoridae ve Nassaridae familyaları takip etmiştir. Elde edilen 54 tür içerisinde en baskın tür 3921 birey ile Bittium reticulatum (%49) olup, bunu 814 bireyle Rissoa membranacea (%10), 618 bireyle Rissoa splendida (%8) ve 350 bireyle Phorcus turbinatus (%4) türleri takip etmiştir. Ayrıca çalışmada saptanan tür ve bireylerin dağılımları ve ekolojik özellikleri de ele alınmış olup, çeşitli istatistiksel analizler yapılmıştır. Yine çalışma boyunca elde edilen sonuçlar çeşitli grafik veya dendrogramlar oluşturularak önceki çalışmalar ile yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was performed with the aim to determine the gastropod species of subclass Prosobranchia distributed in the coastal ecosystem of Candarlı Bay. For this purpose, marine sampling between April 2013- February 2014 were taken from a variety of seasonal biotopes between 0,5-5 m depth from the 9 stations in research. As a result of this study, 54 species and 7994 individuals, belonging to 27 families and 4 order within Prosobranchia, were identified. Among the families Rissoidae (9 species) was found to have the highest number of species, followed by Trochidae with 8 species, Cerithiidae, Triphoridae and Nassaridae families with 3 each species. Among the 54 identified species, Bittium reticulatum was found to have the highest dominance value with 3921 specimens (%49), followed by Rissoa membranacea with 814 individual (%10), Rissoa splendida with 618 individual (%8) and Phorcus turbinatus with 350 individual (%4). Furthermore, various statistical analyzes were carried out to establish the distributional and ecological characteristics of those species and individuals, and the results were shown with various graphics or dendrograms.