Kuzguncuk'taki mimari mirasa ilişkin koruma kararlarının irdelenmesi
Investigation of architectural heritage protection decision of the kuzguncuk
- Tez No: 427822
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ALİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Ülkemizde, Kültür ve Tabiat Varlıklarının korunmasına yönelik ilk düzenleme olan 1906 tarihli Asar-ı Atika Nizamnamesinden, 1951 tarihli bir yasayla eski eserlere ilişkin sorunları çözmek amacıyla kurulan Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulunun aldığı kararlar ve 1973 Yılında Cumhuriyetin Tarihinin ilk koruma mevzuatı olma özelliğini taşıyan Eski Eserler Yasası ile 1983 yılında çıkarılan 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunları kapsamında Kuzguncuk Mahallesinde yer alan mimari mirasa ilişkin alınan kararların derlenerek analizlerinin yapılması ve kararlarının mimari mirasın korunmasında ne ölçüde etkisi olduğunun ya da etkisinin olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Ülkemizde Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması halen, 3386 sayılı yasa ile değişik 2863 sayılı yasa uyarınca ve Kültür Bakanlığı'na bağlı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun belirlediği ilkeler çerçevesinde Bölge Koruma Kurullarınca alınan kararlar ile gerçekleştirilmektedir. Koruma Kurulları, Türkiye' de Kültür Varlıklarının korunmalarını sağlamak üzere, uygulamaları yönlendiren kararları almakla yetkili tek kurumdur. Bu nedenle, kurulların almış olduğu kararların incelenmesi, izlenen politikayı göstermesi açısından önem taşımaktadır. Kararların hangi bağlam ve çerçevede alındığını ortaya koyabilmek için, karar analizi yapılmadan önce yasal ve kurumsal gelişim ele alınmış ve incelenmiştir. Belirlenen çalışma alanında yer alan mimari miraslara ilişkin kararlar sayısal ve kurumsal gelişim kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to compile and analyze the Protective Ordinances of Arcitectural Heritage in Kuzguncuk taken by Supreme Council of Antiquities and Monuments which was aimed to solve the issues related to Heritages and founded by a 1951 dated law from the 1906 Asar-ı Atika Nizamnamesi which was the first regulation in our country aimed to protect the Cultural and Natural Heritage and the protective ordinances with scope of 2863 numbered Law on Protection of Cultural and Natural Heritage taken in 1983 by the 1973 dated Heritages laws as considered to be the first protective legislation in the history of Republic of Turkey and investigate them to see if they were effective and how effective they were. In our country, Cultural and Natural Heritages are still protected by the District Protective Councils as a branch of Supreme Council of Antiquities and Monuments under the Ministry of Culture with in scope of 2863 numbered law. Protective Councils are the only institutions have the right to take ordinances to protect the Heritages in Turkey. Therefore, it is important to investigate those ordinances taken by the councils as they show the followed policy. In order to demonstrate the ordinances taken in what context and frame, before making analsys on the ordinances, legal and institutional progresses are investigated. The ordinances for the architectural heritage in mentioned area are investigated in scope of months and institutional progress