Karvakrol türevlerinin glioblastoma tedavisinde kullanım potansiyellerinin değerlendirilmesi
Evaluation of carvacrol derivatives on treatment of glioblastoma multiforme
- Tez No: 427827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TÜRKEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Glioblastoma multiforme (GBM), dünya genelinde yaygın görülen, ölümcül etkili bir beyin kanseri türüdür. Cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi yöntemleri ise hastalığın tedavisinde yeterli olamamaktadır. Diğer yandan, günümüzde kanser tedavisinde doğal bileşikler ve bu doğal bileşiklerden türevlenmiş bileşiklerin kullanılması önemli araştırma alanları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda, tez çalışmasında GBM hücre modeli olarak U87-MG hücre hattı seçilmiş ve antikanser özelliği kanıtlanmış olan karvakrolün direkt kodrug yaklaşımı ile türevleri sentezlenerek, bu türevlerin antikanser potansiyelleri 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)2,5-diphenyl tetrasodium bromide (MTT) ve Laktat Dehidrogenaz enzimi (LDH) analizleri ile ilk kez araştırılmıştır. Araştırmamız bulgularına göre, test edilen karvakrol türevi bileşiklerin yüksek konsantrasyonlarda öldürücü etki yaptığı, düşük konsantrasyonlarda ise sitotoksik etki göstermediği bulunmuştur. Bulgularımız doğrultusunda, test edilen 8 adet karvakrol türevi bileşik içerisindeki 8. Karvakrol türevinin, moleküler yaklaşımlarla desteklenmesi durumunda GBM'ye karşı kullanılabilecek yeni bir terapötik etkili bileşik olabileceği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma Multiforme (GBM) is one of the most common agressive malignant cancer type that is affected deadly all over the world. Surgery, chemotherapy and radiotherapy approaches are not sufficient to treat the GBM. On the other hand, natural compounds and their derivatives are very crucial research area to treat cancer, nowadays. Taken in this context, in thesis, U87-MG cell line was choosen as GBM model and carvacrol has proved to be very effective on cancer treatment in previous studies. Some carvacrol derivatives are synthesized and their anticancer effects are first time evaluated. Anticancer effects of these carvacrol derivatives were evaluated with 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)2,5-diphenyl tetrasodium bromide (MTT) and Lactate Dehydrogenase (LDH) assay. Our results demonstated that the carvacrol derivatives exhibited cytotoxicity effects on high concentration and there is no toxic effects on low concentration. In conclusion, our results shown that 8. carvacrol derivative are the best compound for GBM between other carvacrol derivatives. Therefore, 8. carvacrol derivative can be new therapeutic agent for the treatment of GBM.