Retail location competition under carbon penalty
Karbon cezası altında rekabetçi konumlandırma
  1. Tez No: 427832
  2. Yazar: HANDE DİLEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE NADAR, YRD. DOÇ. DR. ÖZGEN KARAER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tezde, Hotelling doğrusunda bulunan iki perakendeci mağazası için konumlandırma problemi iki farklı senaryo altında çalışılmıştır: rekabetçi sistemde iki mağaza aynı anda mağazaları için konum belirleyecektirler. Merkezi sistemde ise tek bir perakendeci iki mağazası için konum belirleyecektir. İki düzende de mağazalar ürünlerini aynı ambardan satın almakta ve müşteriler en yakın mağazaya gitmektedirler. Rekabetçi sistemdeki mağazalar satış geliri ile müşteri ulaşım ve ambar ikmal maliyetlerinin farkı olan bireysel karlılıkları artırmak istemektedirler. Merkezi sistemdeki perakendeci ise her iki mağazanın toplam karlılığını artırmak istemektedir. Ulaşım ve ikmal maliyetleri yakıt tüketiminin yanı sıra karbon emisyonlarına da bağlıdır. Rekabetçi sistemde, yüksek kar marjı olan marketlerde dengede iki mağaza da aynı noktaya konumlanmaktadır. Sayısal çalışmalar denge noktalarını ve davranışlarını daha iyi gözlemleyebilmemizi sağlamıştır: Merkezi sistemde mağazalar tüm örneklerde eniyilik durumunda farklı noktalara konumlanmaktadırlar; fakat düşük ulaşım ve ikmal maliyetleri altında rekabetçi sistemdeki mağazalar dengede aynı noktaya konumlanmaktadırlar. Müşteri ulaşımı maliyetleri arttığında mağazalar birbirlerinden uzaklaşmakta ve kendi müşteri segmentlerini ortalayacak şekilde konumlanmaktadırlar ve çözüm merkezi sisteme yaklaşmaktadır. İkmal maliyetlerindense müşteri ulaşım maliyetlerini kapsayacak bir vergi politikası üzerinde çalışılması rekabet nedeniyle oluşan fazla emisyonun azaltılmasında daha etkili olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the retail location problem on a Hotelling line in two different settings: a decentralized system in which two competing retailers simultaneously choose the locations of their own stores, and a centralized system in which a single retail chain chooses the locations of its two stores. In both settings, the stores procure their products from a common warehouse and each consumer purchases from the closest store. The retailers in the decentralized system want to maximize their individual profits determined by the sales revenue minus the transportation costs for replenishment and consumer travels. The retail chain in the centralized system wants to maximize the sum of the two individual profits. Transportation costs depend on not only fuel consumption but also carbon emission. In the decentralized system, we establish that both retailers choose the same location in equilibrium in high margin markets. Numerical experiments provide further insights into the location problem: The retail chain chooses different locations for its stores at optimality in all instances. However, under low transportation costs, the retailers in the decentralized system choose the same location in equilibrium. As the consumer transportation costs increase, the stores are located further away from each other towards their respective consumer segments, converging to the centralized solution. Carbon penalty is more effective for consumer travels than for replenishment in reducing excess emissions due to competition.