Energy management in plug-in hybrid electric vehicle penetrated networks
Elektrikli hibrit araçların bulunduğu ağlarda enerji yönetimi
  1. Tez No: 427833
  2. Yazar: OKAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA KARAŞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Elektrikli Araçların (EA) ve Hibrit Elektrikli Araçların (HEA) ulaştırma sistemine duhûlü ile birlikte, literatürde bulunan mevcut ulaştırma problemlerini elektrikli araç bakış açısı ile yeniden değerlendiren bir araştırma çizgisi ortaya çıktı. Bu kapsamda amacımız bir dizi makale vasıtasıyla HEA teknolojisinin ortaya çıkışı ile birlikte vücut bulan zorlukları anlamaktır. Farklı maliyet yapıları ve kısıtları olan elektrik ve benzin enerji kaynağını kullanabildiğinden ötürü, HEA'lar mevcut ulaştırma sistemleri için hem zorluklar hem de fırsatlar sunuyor. Daha az benzin kullanarak ulaştırma maliyetlerini azaltan HEA'lar, aynı zamanda dolaylı olarak doğaya fayda sağlıyor. Bu kapsamda, pratik olarak önem arz eden“HEA'lar için en ucuz yolun bulunması”problemine değiniyoruz. Formal olarak problemi tanıtıyor, NP-Tam kümesine ait olduğunu gösteriyor ve tam ve sezgisel çözüm teknikleri öneriyoruz. Bu teknikleri kullanarak, batarya karakteristikleri, sürücü tercihleri ve yol ağı özelliklerinin uzun mesafe yolculuklarında HEA ulaştırma maliyetleri üzerindeki etkilerini inceliyoruz. Bu analiz ile, şarj istasyonlarının konumlarının maliyetleri etkileyen önemli bir faktör olduğunu tespit ediyoruz. Bu kapsamda, bir diğer pratik olarakönemli problem olan“Hibrit şarj istasyonu konumlandırması”problemini tanımlıyoruz. Şarj istasyonu yerleştirme problemine mevcut yaklaşımlardan farklı olarak, istasyonları konumlandırırken aynı zamanda HEA'ları da dikkate alıyoruz. Tamçözüm tekniği olarak Benders Ayrıştırma Algoritması öneriyor ve domine edilmemiş kesiler üreterek uygulamayı hızlandırıyoruz. Son olarak, HEA'ların yaygın birşekile dağıtık enerji kaynaklarının kullanıldığı elektrik ağlarına dahil olmaları ile oluşan maliyet ve emisyon etkilerini inceliyoruz. HEA'lara uzun mesafe bakış açısı ile yaklaşarak, literatüre yeni problemler ve çözüm teknikleri tanıtıyoruz. Sonuçlarımız göstermektedir ki, yeterli seviyede şehirlerarası şarj istasyonu altyapısının kurulması ile, elektrikli ulaştırmanın iyi değerlendirilmiş olan şehiriçi faydaları, uzun mesafeli yolculuklar için de geçerli olacaktır.
Özet (Çeviri)
With the introduction of electric vehicles (EVs) and plug-in hybrid electric vehicles (PHEVs) into the transportation system, a new line of research has emerged in the literature that reconsiders existing problems from the electrified transportation point of view. In this context, our objective is to understand the challenges that arise with the emergence of PHEV technology through a series of essays. Due to their ability to use electricity and gasoline as sources of energy with different cost structures and limitations, PHEVs stand as both a challenge and an opportunity for the existing transportation systems. They provide transportation cost reductions by utilizing less gasoline, which in turn contribute to the environmental benefits. In this context, we addressed a practically important problem: 'finding the minimum cost path for PHEVs'. We formally present this problem, show that it is NP-Complete and propose exact and heuristic solution techniques. Using these techniques, we investigate impacts of battery characteristics, driver preferences and road network features on travel costs of a PHEV for long-distance trips. Through this analysis, the location of charging stations is identified as one of the critical factors affecting the costs. In this regard, we introduce another practically important problem: 'hybrid charging station location'. Different than existing approaches to the charging station location problems, we also consider PHEVs when locating stations. We propose a Benders Decomposition algorithm as an exact solution methodology, and accelerate the implementation by generating nondominated cuts. Finally, we analyze the cost and emission impacts of PHEV penetration into electricity networks with widespread adoption of distributed energy resources. Approaching PHEVs from a long-distance point of view, we introduced new problems and solution approaches to the literature. Our results show that by establishing an adequate level of the intercity charging station infrastructure, well-studied benefits of electrified transportation in urban regions can be extended to long-distance trips.