Sütten kesim öncesinde uygulanan yemleme sisteminin siyah alaca tosunların besi performansına etkileri
The effects of feeding methods during pre-weaning period on the fattening performance of male calves
- Tez No: 427846
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Süten kesimden önce tercihli yemleme uygulandığında genellikle buzağılar soya küspesi tercih etmektedir ve NRC (2001)'in buzağı başlangıç yeminde önerdiği buzağı başlangıç yemine göre daha yüksek proteinli başlangıç yemi oluşturmaktadır (%18 e karşı %28–31HP). Ancak yüksek protein seçimi yapan buzağıların ergin performansları konusunda yeterli çalışma bulunmamaktadır. O nedenle mevcut çalışmada sütten kesimden önce tercihli yemlenmiş ve standart buzağı başlangıç yemi almış erkek buzağıların ergin besi performanslarının ortaya konması amaçlanmışttır. Çalışmada 40 haftalık yaştaki 28 erkek buzağı iki gruba ayrılmış, bir grup sadece %10 yonca ve %90 standart buzağı başlangıç yemi içeren toplam karışım yem (TMR) ile beslenmiş, diğer gruba ise TMR da kullanılan yem hammaddeleri (yonca, arpa, soya fasülyesi küspesi ve buğday kepeği) tercih olarak sunulmuştur. Tercihli yemlenen buzağılar %5.6 yonca, %29.6 buğday kepeği, %49.4 soya fasülyesi küspesi ve %12.2 arpa tercih etmişlerdir. Bu tercihle 2.60 Mcal ME/kg, %30.8 HP, %27.2 NDF ve %12.0 ADF, içeren rasyon oluşturmuşlardır. Kontrol grubuna verilen TMR ise 2.23 Mcal ME/kg, %17.9 HP, %25.0 NDF ve %11.9 ADF içerecek şekilde düzenlenmiştir. Buzağılar sütten kesimden önce 4/l gün süt ve serbest su almışlar ve bireysel barındırılmışlardır. Sütten kesimden besi başlangıcınna kadar buzağılar çiftlik koşullarında bakılıp beslenmişler ve besiye alınmışlardır. Beside bütün danalar %85 besi yemi (12.5% CP and 2.65 Mcal ME/kg) ve %15 buğday samanı içeren TMR ile 12 hafta beslenmişlerdir. Besi döneminde de danalar 3 m x 6 m boyutlarında bireysel bölmelerde barındırılmış ve serbest su temin edilmiştir. Canlı ağırlık, yem tüketimi iki haftalık aralarla belirlenmiştir. TMR grubu ve tercihli yemleme grubunda ortalama besi başı canlı ağırlıkları sırasıyla 221.2±12.5 ve TMR grubu için 219.0±12.0 kg olmuştur. Çalışma tesadüf parselleri deneme deseninde yürütülmüş elde edilen veriler tek yönlü varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonunda gruplar arasında kurumadde tüketimi (TMR: 9.8±0.28 kg/gün, Tercihli: 9.4±0.24 kg/gün, canlı ağırlık kazancı (TMR: 1.8±0.06 kg/gün , Tercihli: 1.7±0.06 kg/gün) ve yemden yararlanma oranında (TMR: 5.5±0.17, Tercihli: 5.4±0.15) istatislik farklılık belirlenmemiştir. Sonuç olarak buzağı başlangıç yeminde protein düzeyinin %18'den yüksek olmasının ergin besi performansında etkili olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The choice fed calves during pre-weaning period generally prefer soybeanmeal and make starter containing higher protein compared NRC 2001 suggestion for starter (18 vs 28–31% CP. There is, however, limited study evaluating long term effects of the starter protein content on fattening performance of male calves. Therefore the objective of the study was to test the effects of feeding methods during pre-weaning period on fattening performance of male calves. Total 28 male calves were used to test 2 feeding systems in pre-weaning period (total mixed ration (TMR) containing 10% alfalfa hay sized 1.5-2 cm and choice feeding with feed ingredients inTMR) on fattening performance of calves. The calves were housed individually. The choice fed calves received barley, wheat bran, soybean meal and alfalfa hay as free choice and ad libitum. All calves consumed 4 L whole milk in two meals daily. The choice fed calves preferred 5.6 % alfalfa hay, 29.6% wheat bran, 49.4 % soybean meal and 12.2 % barley and they formulated the diet containing 2.60 Mcal ME/kg, 30.8% CP, 27.2% NDF and 12.0% ADF, while control TMR contained 2.23 Mcal ME/kg, 17.9% CP, 25.0% NDF and 11.9% ADF. After weaning all calves were monitored under research farm rearing practice until fattening stage of the study. Both groups were fattened with standard TMR containing 85% concentrate having 12.5% CP and 2.65 Mcal ME/kg and 15% wheat straw during the fattening period. All calves were housed individual fattening paddocks sized 3mx6 m. Weight, feed intake and feed to gain were recorded biweekly for 12 wks. Initial body weights of choice fed calves and TMR fed calves were 221.2±12.5 and 219.0±12.0 kg, respectively. The study was carried out in a completely randomized design and analyzed by one way Anova procedure of SPSS. There were no differences in feed intake (9.8±0.28 kg/day for TMR vs. 9.4±0.24 kg/day for choice fed calves), daily gain (1.8±0.06 kg/day for TMR vs. 1.7±0.06 kg/day for choice fed calves), and feed to gain ratio (5.5±0.17 for TMR vs. 5.4±0.15 for choice fed calves). In conclusion, the high protein preference or choice feeding of the calves during pre-weaning period does not improve future fattening performance of male calves.