Coordinated production – inventory – distribution - routing problem on closed loop supply chain with recycling option
Geri kazanım opsiyonlu kapalı döngü tedarik zincirlerinde eşgüdümlü üretim envanter dağıtım rotalama problemi
- Tez No: 427847
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZVAN EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada, kapalı döngü tedarik zincirlerinde eşgüdümlü üretim, envanter, dağıtım ve rotalama problemi ele alınmıştır. Ele alınan kapalı döngü tedarik zinciri, geri kazanım ya da imha etme opsiyonlarına sahiptir. Bu çalışmanın ana amacı, kapalı döngü bir tedarik zincirinde üretim, envanter, dağıtım ve rotalama kararlarının koordineli olarak ele alınmasının etkilerini göstermektir. Problem, her bir periyotta hem ileri hem de tersine akıştaki üretim ve envanter etkileşimleri ile dağıtım ve rotalama planlarına karar vermektedir. Problem, karma tamsayılı lineer programlama modeli olarak formüle edilmiş ve optimal olarak çözülmüştür. Yemeklik yağ üreten bir tedarik zincirinden elde edilen veriler vaka analizi olarak kullanılmış ve sonuçlar sunulmuştur. Vaka analizi sonuçlarına göre, kararlar eşgüdümlü olarak verildiğinde, tüm tedarik zincirinin operasyonel maliyetleri yaklaşık yüzde on oranında azalmıştır. Ayrıca, önerilen matematiksel modelin değerlendirilmesinde rastgele test problemleri üretilmiştir. Modele duyarlılık analizi yapılmış ve modeldeki parametre değerlerinin etkisi değerlendirilmiştir. Farklı senaryolar altında (düğüm sayısı ve periyot sayısı gibi) model çalıştırılmış ve CPU süresi ve optimum maliyet değerleri incelenmiştir. Büyük ölçekli problemlerin çözülmesi için tavlama benzetimi tabanlı bir ayrıştırma sezgiseli geliştirilmiştir. Ayrıca, tüm problemler için hesaplamaları yapacak grafik ara yüze sahip bir yazılım geliştirilmiştir. Önerilen modelden elde edilen sonuçlarla önerilen sezgisel ve yeni ürün ve dönen ürün akışlarının sırayla çözüldüğü iki aşamalı yaklaşım sonuçları kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a coordinated production, inventory, distribution and routing problem in a closed loop supply chain is considered. The closed loop supply chain tackled in this study is capable of both recycling and disposal activities. The primary aim of this study is to investigate the performance of coordinated decisionmaking for production, inventory, distribution and routing in a closed loop supply chain. The problem is dealt with both the production-inventory trade-off and distribution-routing plans at each period on both forward and backward flows. The problem is formulated as a mixed integer linear programming model and solved optimally. The case study for a fats oil supply chain is conducted and results are given. According to case study results, the proposed coordinated decision-making reduces operational costs of the overall chain by about ten percent. Furthermore, random test instances are generated for evaluating the mathematical programming model. A comprehensive sensitivity analysis of this model is performed to assess the effect of changing the model parameters' values. Problems under different scenarios (such as changes in number of nodes and periods) are also run to investiagte CPU time and optimum cost . A decomposition heuristic based on a simulated annealing algorithm is proposed for solving large scale instances. Furthermore, a software with a graphical user interface is developed to automate all calculations for all problem sizes. An extensive comparative study is conducted to compare the results of the mathematical programming model, proposed heuristic and the two stage approach solving forward and backward flows of CLSC respectively.