Hierarchical planning in a global supply chain model
- Tez No: 65162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY BARBAROSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
VI ÖZET Bu çalışma,“dağıtım ağacı”şeklinde organize olmuş ve hiyerarşik bir yapı gösteren imalatçı firmalar kümesinin üretim, envanter ve malzeme dağıtım kararlarını çözecek ve arz zincirindeki faaliyetlerin koordinasyonunu sağlayacak hiyerarşik çözüm yaklaşımlarının uygulanabilirliğini araştırmaktadır. Öncelikle bir bütünsel arz zinciri modeli, karma tamsayılı matematiksel model olarak kurulmakta ve daha sonra bu eşgüdümlü bütünleşme, firmalar arasında bir hiyerarşik bilgi alışverişi sağlayacak şekilde bölünmektedir. Kapasiteyle ilgili olarak ortaya çıkan sorunları çözebilmek için yukarıdan aşağıya hiyerarşi, belirgin tahmin ve hiyerarşik ayrıştırma yaklaşımları ayrı ayrı incelenmekte, uzman sezgisellerle desteklenmektedir. Önerilen bu hiyerarşik çözüm yöntemlerinin performansı ve uygulanabilirliği,“tam zamanında üretim ve dağıtım”felsefesinin arz zincirini oluşturan firmaların koordinasyonu üzerindeki etkisiyle birlikte ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study addresses the production, inventory and material delivery decisions of a set of manufacturing companies hierarchically organized in the form of a bill-of-supply and investigates the applicability of hierarchical solution approaches in coordinating the supply chain activities. First an integrated supply chain model is developed as a mixed integer mathematical model and then the coordinated integration is decoupled to implement a hierarchical information exchange between the companies. Pure top-down, explicit anticipation and hierarchical decomposition approaches are employed with the aid of expert heuristics designed to solve the resulting capacity conflicts. The performance and practical implications of the proposed hierarchical approaches are studied to assess the value of coordination which affect the JIT practice of the supply chain.