Bir boyutta Pöschl-Teller potansiyelinde göreli parçacıkların bağlı durumları
Bound states of relativistic particles for Pöschl-Teller potential in one dimension
  1. Tez No: 317889
  2. Yazar: HİLMİ YANAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAVARE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada q parametreli hiperbolik Pöschl-Teller potansiyeli için göreli olmayan ve göreli kuantum mekaniğinde yer alan bir boyutlu denklemler çözülerek saçılma ve bağlı durumların elde edilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca bu çalışmanın başka bir amacı da elde edilen çözümler kullanılarak her bir parçacık için geçiş rezonansların olup olmadığının araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to obtain the bound and scattering states by solving equations with one dimensional in the non relativistic and relativistic quantum mechanics for the hyperbolic Pöschl-Teller potential with q parameter. Also another aim of this study is to search whether transmission resonances occur for each particle by using obtained solutions.