Bir klima sisteminin veriminin güneş enerjisi kullanılarak arttırılması
Solar using the enhancement of efficiency of the air conditioning system
  1. Tez No: 427865
  2. Yazar: HANDE İKBAL TAMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AFŞİN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Enerji tüketimi son yüzyılda en yüksek oranda gerçekleşmektedir. Bu tüketim neticesinde dünyanın sıcaklığı her geçen gün artmakta ve küresel ısınma 21.yy'nin en büyük sorunu haline gelmektedir. Küresel ısınmanın artması sonucu mevsimsel oransızlıklar ortaya çıkmaktadır. Kış ayları normalden daha soğuk yaz ayları ise aşırı sıcak olmaktadır. Bu durum insanların termal konforunu olumsuz etkilemektedir. İnsan termal konforunun istenilen seviyede tutulması için yaşam alanlarında en sık rastlanılan çözüm yöntemi klima kullanımıdır. Termal konfor şartlarının sağlanması için klima kullanımı özellikle yaz aylarında maksimum seviyeye çıkmaktadır. Bu durum enerji tüketimini arttırmakta ve artan enerji tüketimi küresel ısınmayı arttırmaktadır. Birbirini tetikleyen bu iki durumun kontrol altında tutularak bunlardan kaynaklanan olumsuzlukları azaltmak amacıyla bilim insanları enerji tasarrufu üzerine çalışmalar yapmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında insan termal konfor şartlarının optimum aralıklarda tutulması için kullanılan klima sistemlerinde enerji tasarrufu yapmak amacıyla, enerjinin çevreye zarar vermeden elde edildiği yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı deneysel olarak irdelenmiştir. Yenilenebilir enerji kaynağı olarak uygulanabilirliği yüksek olan güneş enerjisi seçilmiştir. Bilindiği üzere, klima sistemlerinde en çok enerji tüketimi kompresörün soğutucu akışkanın sıcaklık ve basıncını arttırmak için sıkıştırma işlemini yaptığı sırada meydana gelmektedir. Soğutucu akışkanı yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanacak bir ısı ile ısıtılması sistemin enerji tüketimini gözle görülebilir oranda azalmasını sağlamaktadır. Enerji tüketimininin azaltılmasının deneysel olarak irdelenmesi için iki adet 12.000 BTU gücünde klima sistemi seçilmiştir. Sistemlerin bir tanesi normal şekilde diğer sisteme ise güneş enerjisini simüle etmek amacıyla elektrikli ısıtıcı ilave edilerek deney düzeneği hazırlanmıştır. Klima sistemlerinde kompresöre giriş-çıkış sıcaklık ve basınçları ölçülmüştür. Ayrıca bu ölçümlere ilaveten sistemlerin elektrik şebekesinden çektiği akım miktarını ölçmek için de akım probu kullanılmıştır. Yapılan deneyler sonucu her iki sistem arasında %30 enerji tüketim farkı meydana gelmiştir. Sonuç olarak bu çalışma kapsamında klima sistemlerinde yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak gözle görülebilir bir enerji tasarrufu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy consumption is realized at the highest rate in the last century. This is the world's temperature is increasing day by day and as a result consumption has become the biggest problem of global warming 21st century. Global warming is emerging as a result of increased seasonal disproportions. The colder than normal winter and summer months are extremely hot. This situation adversely affects the human thermal comfort. The most common solution methods for keeping their living space at the desired level of human thermal comfort are the use of air conditioning. Use of air conditioning to ensure maximum thermal comfort conditions stand out especially in the summer. This situation increases the energy consumption and increasing energy consumption increases global warming. Keeping this situation under control two trigger each other's scientists in order to reduce the problems caused by them is working on energy savings. In order to save energy used for air conditioning systems should be kept in the optimum range of human thermal comfort conditions in the context of this thesis, the use of renewable sources of energy to be obtained without harming the environment has been experimentally investigated. The applicability of solar energy as a renewable energy source is high is selected. Most energy consumption in air conditioning systems in order to increase the temperature and pressure of the refrigerant fluid in the compressor compression process does occur. The refrigerant is heated by a heat supplied from a renewable energy source that provides a visible reduction in the energy consumption rate of the system. Two 12.000 BTU air conditioning system in force to examine empirically the reduction of energy consumption has been selected. One of the systems normally assay by the addition while the other system embodiments, the electric heater was prepared to simulate the solar energy. Air conditioning system compressor inlet-outlet temperature and pressure were measured. In addition, to measure the amount of current drawn from the mains system is also used in addition to the current measurement probe. The experiments results 30% energy difference between the two systems has occurred. As a result, visible in the air-conditioning system using renewable energy sources in this study were type of energy saving.