Yüz ve kol transplantasyon ve travma hastalarında fonksiyonel gelişimin doğrusal olmayan metodlarla analizi
Assessing functional recovery of face and arm transplantation and trauma patients with nonlinear methods
- Tez No: 427866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER HALİL ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Electrical and Electronics Engineering, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Karmaşıklık ölçütüyle yüz ve kol nakil ve replantasyon hastalarının fonksiyonel gelişimi incelenmiştir. Yüz ve kol nakil ve kol replantasyon hastalarıyla sağlıklı bireylerden elektromiyografi (EMG) verisi fonksiyonel elektriksel uyarım stratejileri ve rehabilitasyon mekanizmalarının anlaşılması için toplanmıştır. Nakil ve replantasyon hastalarının fonksiyonel hareketlerinin ve fasial duygusal ifadelerinin geliştirilmesi için bilişsel nörorehabilitasyon yöntemleri kullanılmıştır. Rehabilitasyon süreci yüzey EMG işaretinin bulanık entropisiyle incelenmiş ve sağlıklı bireylerin sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Bilişsel rehabilitasyon sonrasında hastalardaki fonksiyonel ve motor gelişim tatmin edicidir.
Özet (Çeviri)
We assessed functional recovery of face and arm transplantation and arm replantation patients with measures of complexity. We collected surface electromyography (EMG) data from full face and arm transplantation, arm replantation patients and healthy individuals for determining strategy of functional electrical stimulation (FES) and for understanding mechanisms of rehabilitation. Cognitive neurorehabilitation methods used to improve functional movements and facial expressions of the transplantation and replantation patients. Rehabilitation processes was investigated with Fuzzy entropy (FuzzyEn) of surface EMG signals and compared with results of healthy individuals. In the patients, the functional and motor recovery after cognitive rehabilitation are satisfactory.