Aşık edebiyatında nasihatler
Advice in aşık litereature
  1. Tez No: 42791
  2. Yazar: PERİHAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DOĞAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
RKCE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük) : (TÜBİTAK/TÜRDOK'un Abstrakt Hazırlama Kılauuzurıu kullanınız.) AŞIK EDEBİYATINDA NASİHATLER (ÖZET) İnsanoğlu toplumda diğer insanlarla iç içe yaşarken, bazen toplu- inem verdiği küçücük ayrıntıları hiç dikkate ' almaz veya yeterince Önem tz. Bu ? aşamada insanoğluna bazı şeylerin hatırlatılması -ihtiyacı doğar, ılarıh diğer“bir insana /bir şeyler, hatırlatmasına, tembihlerde trulunma- ”nasihat, öğüt, pend" denir. Nasihatin insanlara ilk çağlardan heri ve ğini söylerler. Nasihat, bir kimseye doğru yolu göstermek için söyle- özdür. Bu konuda, naşihatnâmeler(pendnâmeler) yazılmıştır... Bunlar ede imızda din, ahlâk, toplumsal hayat, meslekler, yönetim hizmetleri gibi arda öğütler veren mensur ya da manzum eserlerdir. Bu çalışmada halk şairlerimizin halka verdikleri nasihatler gös- miştir. Halkv şairleri halkın aydın olarak kabul ettikleri kişilerdir, erimiz öğütlerini sazlarıyla, sözleriyle, ezgileriyle daha yumuşak ve tatlı bir şekilde dile getirmişlerdir. Halk şairlerimiz halkımızın gö- ulağı, h erseyidir. Halk şairlerimizin söyledikleri nasihat konulu şiirler 8. ve 11 i olup- koşma tipinde kafiyelenmişlerdir. Nasihatler nasihatname gelene ie beraberinde getirmiştir. Nasihat oldukça önemli bir konurihır. Ters öğütlerde, adından da anlaşılacağı^ gibi bir öğüdün tam ter elenmiştir. Ters öğütlerde amaç insanları doğru yoldan çıkartıp kötü 3 evketmek değildir. Asıl amaç biraz daha acımasız davranarak biraz da l bir tavırla yine de öğüt vermektir. Ters 'öğütleri nükte bakımından Lara benzetebiliriz. Her ikisindests de ders verme ve bir öğreticilik rardır. ' ' Nasihatin konusu sınırlandırılamaz. Ama toplumu ilgilendiren her l nasihat' edilebilir.. Ahiret-ölüm, akıl-mantık, alçak gönüllülük, arif-.arış, cahil- cahillik, birlik, fânilik, gönül, gıybet, haram-helal, ?saygı, temizlik, ters öğüt, sır incelediğimiz konuların sadece bazıla Nasihatlerini şiirle daha kalıcı ve etkili olacağına şüphe yoktuıf.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük) : ADVÎGE ÎN.İŞIK LITERATURE When human“being live in each other1 ş lives much. They som mes don't mind small details as society does. At this stage somethin must Joe reminded human ”being. When people(human being) remind other ople something, warn them we call it advice. Advice has given for ag advice, is a word to show the right way. Advice was written on this s ject. They are works. writ t en in verse which talk about religion, mor social life jobs, monagement. - At these works have been talked about folk poets advice fo poets are people that human being consider them as mind©. Our poets mentioned their advice with their saz. Our folk poets is everything public-. j E oik poets have written their poems which aaie about advice 8 ryhme. Advice has created a tradition of advice. Advice is an impo matter. At negative advice is talked about negatives things. At nega advices aim isn't eneourge people to find the right' way. The: main ai to give advice behaving rough. Negative advice is just like onecdotes in witticism. Both to- give advice and have the didatic aim. We can't put a limit in the subject o£ advice. However, advice may be given in every subject in connectio with aaciety the next world-death, wisdom-logic modesty-wit, peace, love-respect, neotness, negative advice, secret, love. It is abuiaus advice will be lasting in poems.