İbn Amir'in kıraatı ve kıraatının hüccetleri
İbn Amir and the damascus reading
  1. Tez No: 42790
  2. Yazar: ABDÜLMECİT OKÇU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECATİ TETİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
VIII ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İBN AMİR ve KIRAATİ Abdülmecit OKÇU Danışman: Yrd. Doç. Dr. Necati TETİK 1995, sayfa Jüri : Yrd. Doç. Dr. Necati TETİK İbn Amir ve Şam Kıraati İbn Amir yedi imamdan biridir. Nebî (s.a.v.)'nin vefatından üç yıl önce doğmuş 1 18/736 yılında Şam'da vefat etmiştir. Kıraati Ebu'd-Derda ve Muğire b. Ebi Şihab'dan almıştır. Kıraat aldığı başka Sahabüer de vardır. Şam civarında yaşadığı ve kıraatini orada yaydığı için, İbn Amir' in kıraatina Şam Kıraati da denilmektedir. Kendisinden Yahya T>.Tlaris ez-Zımarî kıraat almıştır. Ondan da İrak b. Halid ve Eyyub b. Temim arzen almışlardır. Bu ikisinden de, imamımızın ravileri, Hişam ve İbn Zekvan arzen olarak kıraatini yaymışlardır. Bundan sonra da kıraati tedvin edilerek meşhur hale gelmiştir. İbn Amir' in kıraati, onu diğer kıraatlardan ayıran, kendine has bazı özelliklere sahiptir.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT MASTER THESIS İBN AMİR and THE DAMASCUS REDAİND Abdülmecit OKÇU Supervisor: Asist. Doç. Dr. Necati TETİK 1995. Page Jtvri : Asist. Doç. Dr. Necati TETİK IBN AMIR and The DAMASCUS READING İbn Amir is one of the famous seven reader of Qur'an. He was born three year before The prophet Muhammed's death and died in 118/736 in Damascus. He received his reading from Ebud'-Derda and Muğire b. Ebi Şihab. Also he received The Qur'an reading from some Companios of teh prophet. His reading of the holy Qur'an was named as the Damascus Reading, because he lived in Damascus and spreaded his reading there. Yahya b. Haris received İbn Amir's reading from himself and Irak b. Halid and Eyyub b. Temim had received this reading from Yahya. İbn Amir's narrators Hişam and İbn Zekvan had received this reading manner from Irak and Eyyub and spreaded everwhere. After that, İbn Amir's reading had registered and became famous. İbn Amir's reading has own special features that had distinguished from other readings.