Kablosuz Algılayıcı Ağlar kullanan askeri uygulamalar için DEVS tabanlı güvenlik analizi
DEVS based security analysis for military applications using Wireless Sensor Networks
- Tez No: 427927
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kablosuz Algılayıcı Ağlar (KAA); bilginin toplanması, kısmi işlenmesi ve iletimi için tasarlanmış, dağıtık uygulama ve ortak hareket edebilme kabiliyetine sahip ancak sınırlı hafıza, sınırlı işlem gücü, sınırlı güç kaynağı ve sınırlı iletim dezavantajlarını barındıran algılayıcı düğümlerden oluşan sistemlerdir. KAA sistemlerinin askeri amaçlı olarak kritik bina, bölge güvenliği ve sınır izleme amaçlı kullanımı uzun zamandan bu yana araştırılmakta, önemli model ve uygulamalar ortaya konulmaktadır. BU tez çalışmamızda KAA yapısının askeri maksatlı kullanımı için kurulum ve işletim maliyetlerin düşürülmesi, sistemden alınacak hedef tespit ve izleme verilerine verilecek olası tepkilerin anlamlı hale getirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmamızda yaygın olan görüntü işleme tabanlı sistemler yerine hedefin konum, hız ve yükseklik/boy bilgilerinin işlenmesi yolu ile tehdit analizi yapabilecek DEVS tabanlı bir güvenlik modeli ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Wireless Sensor Networks(WSN) system, which are designed for collection, partially operating and transmission of information, are composed of sensor nodes which have the ability of making common action and distributed application. However this nodes have limited memory, processing capacity, power supplies and transmission feasibility. Several researches and crucial simulation have been carried out for a long time so as to use WSN for military purposes such as; for the security of critical structures, critical zones and for border tracking. In this dissertation study we intended to minimise the installation and the operation cost of using the WSN for military purposes and make possible which will be received from the systems, meaningful. Instead of image processing based systems, in our study, we designed a DEVS(Discrete Event System) based security model which is able to make a thread assessment by using the height, position and speed of target.