İmge içerisine lsb eşleştirme alanı tabanlı kayıplı imge gizleyen yüksek kapasiteli tersinir sırörtme yöntemi
A high capacity reversible steganography method based on lsb mapping area for hiding lossy images into images
- Tez No: 427928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TURAN ÖZCERİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sırörtme, iletişim dışındaki kişilerin ilk bakıştaki tespitlerini önlemek üzere gizli verinin masum görünen bir taşıyıcı ortam içine gizlenerek iletilmesi yöntemidir. Sırörtmede gizli verinin varlığından iletişim dışındakiler habersizdir. Sırörtme, imge, video, ses veya metin dosyalarına uygulanabilir. Bu tez çalışmasında, renkli imgeler içine renkli imge gizleyen yeni veri gizleme yöntemleri önerilmiştir. Önerilen yöntemlerin ilk üçü tersinir olmayan veri gizleme yöntemleridir. Tersinir olmayan yöntemler örtü imgeyi eşit çerçevelere bölerek mevcut bitlerle eşleştirme alanları oluşturmaktadır. Gizlenecek veri, eşleştirme alanları ile karşılaştırılarak gizlemeye uygun olup olmadıkları tespit edilir. Eşleşme oluştuğunda, gizli verinin yeri işaretlenir. Gizlenen veri, mevcut bitlerle temsil edildiği için sadece işaretleme işleminde bit değişikliği oluşur. Diğer üç yöntem ise tersinir yöntemlerdir. Tersinir yöntemler, 24-bit renkli imge içerisine yüksek kapasitede kayıplı 24-bit renkli imge gizlemektedir. Tersinir yöntemlerde, eşleştirme yöntemine göre değişiklik gösteren eşleştirme alanı aralıkları oluşturulur. Gizlenecek imge eşit parçalara bölünür ve her parçanın girdiği eşleştirme aralığına göre kodlanarak gizleme işlemi yapılır. Önerilen yöntemler, örtü imgede en az değişiklik yaparak en fazla veriyi gizlemeye çalışır. Önerilen yöntemlerin sıraçma algoritmalarına karşı başarımını test etmek için rasgele seçilen 150 imgeye veriler gizlenmiş ve imge bozulma ölçüm yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Tez çalışmasında önerilen tersinir yöntemler, literatürdeki yöntemlere göre kapasite olarak iki kat daha verimli, değişiklik analizi olarak %10 daha düşük PSNR değeri elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
Steganography is a data hiding method in an innocent media to prevent initial observations from third parties. Thus, third parties are not aware of the presence of the secret data when steganography is concerned. Steganography can be applied to image, video, audio or text files. In this thesis, a set of new data hiding methods have been proposed for still images. The first three are irreversible methods which divide cover media into equal mapping areas to match the bits of secret data. The mapping areas are tested whether they are suitable for hiding the bits of the secret data. If so, the location of the hidden bits are marked. Since the secret data are represented by existing bits in the cover file, cover bits can be changed only during marking procedures. The next proposed three methods are reversible by which high capacity lossy images can be hidden into images. In reversible methods, the mapping areas are created in determined coded ranges. Proposed methods try to embed as much as possible secret data with a minimum change in cover bits. The method proposed have been tested comprehensively against well-known steganalysis algorithms using 150 image files embedded with secret data then the image distortion parameters have been evaluated. The proposed reversible methods have achieved two times better capacity and %10 lower distortion rate as PSNR compared to the studies in the literature.