Theories and applications of synchronous digital hierarchy systems
Eşzamanlı sayısal hiyerarşik sistemlerin teorisi ve uygulamaları
- Tez No: 427930
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REYAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Telekomünikasyon ağlarının evrimi, yüksek performanslı iletişim ağları elde etmek için iletişim teknolojilerni önemli hale getirdi. Bu zamanda, Senkron Sayısal Hiyerarşik çoklayıcı teknolojisi ulusal haberleşme sistemlerinde optik ağ çözümü için en uygun çözümdür. Yüksek dereceli standardize Senkron Sayısal Hiyerarşi, yetki ve protokoller için destek olmakla birlikte modern çoklama teknolojisi için tanımlanmıştır. Entegre yönetim özellikleri, Senkron Sayısal Hiyerarşi ağları çok güvenilir yapmaktadır. Senkron Sayısal Hiyerarşi ağlar, arızalarda hızlı yeniden yapılanma, hızlı ve yüksek kullanılabilirlik sürelerini temin etmektedir. Bu tezde öncelikle, Türk Telekom İzmir merkezinde optik ağlar üzerinde çalışan Senkron Sayısal Hiyerarşi Sistemleri üzerinde tanımlı data devresinin hata ölçüm testleri yapılmıştır. İkinci bölümünde, Senkron Sayısal Hiyerarşi Sistemleri üzerinde tanımlı kanal için bilgisayar similasyonu yapıldı ve sistemin hatası hesaplandı. Simülasyon sonuçları ve test sonuçlarının birbirine çok yakın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The evolution of networks in telecommunications has brought on the importance of communication technologies to obtain high performance transportation networks. Nowadays, The Synchronous Digital Hierarchy multiplex technology is generally well suitable for the optical communications network solution in utility public communication systems. Highly standardized Scynchronous Digital Hierarchy defines for modern multiplexer technology, though it provides support for investments and protocols as well. Integrated management features make Scynchronous Digital Hierarchy networks very reliable, which ensure fast and high availability times, as well as quick reconfiguration in faults. In this thesis, we evaluated the Bit Error Rate (BER) performances of Synchronous Digital Hierarchy System with an interconnected multi ring architecture overlaid over an optical mesh network. Firstly, we tested the Bit Error Rate (BER) in the introduced path over the real Synchronous Digital Hierarchy System onto a digital transmission center in Türk Telekom İzmir. In the second part of the study the whole Scynchronous Digital Hierarchy Communication System is computer simulated and than the Bit Error Rate (BER) of the System is determinated. It is shown that the simulation results are very close to the evaluated test results.