Barut tane geometrisinin silah iç balistiğine etkisinin incelenmesi
An investigation into the effect of propellant granule geometry on interior ballistics of guns
- Tez No: 427931
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada silahların iç balistiğinin tanımlaması yapılmıştır. İç balistik hesaplamalarına ilişkin matematik model oluşturulmuştur. Model oluşturulurken barut tane geometrisine bağlı olarak geliştirilen biçim fonksiyon kullanılmıştır. Modelin doğrulanmasında, literatürden temin edilen 40 mm silah sisteminin deneysel atış sonuçları kullanılmıştır. Deneysel çalışmada kullanılan parametreler ile kodun çözümü yapılmıştır. Matematik model ile test sonuçları kıyaslanmıştır. Sonuçlardaki sapmanın %4 seviyesinde olduğu tespit edilmiştir. Böylelikle matematik model doğrulanmıştır. Bu model kullanılarak silindirik, tek delikli silindirik, çok delikli silindirik ve küresel barut taneleri incelenmiştir. Bu tane geometrilerinin etkisi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the description of interior ballistics of guns is given. The interior ballistics mathematical model is developed for calculation. During the mathematical model development process geometrical properties of propellant are used as the form function. 40 mm gun firing experimental results which got from literature are used in the model verification process. The code solved with the parameters described in the experimental study. Results of the mathematical modal are compared with the experimental results. The comparison showed that the standard deviation between experimental and numerical results was less than 4%. Therefore the modal were verified. After verification process cylindrical, single perforated cylindrical, multi perforated cylindrical and spherical granule types are inspected with the modal. Effect of the granule geometries has shown in this study.