İstanbul/Sancaktepe ilçesi kentsel açık yeşil alan sistemlerinin irdelenmesi
Studyng the urban open green area systems in İstanbul/Sancaktepe county
- Tez No: 427941
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA AYAŞLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
İstanbul/Sancaktepe İlçesi Kentsel Açık Yeşil Alanlarının İrdelenmesi Türkçe Özet : Kentlerin düzenli ve sağlıklı bir çevreye kavuşabilmesi, açık ve yeşil alanların, kent içindeki, dağılımlarının, büyüklüklerinin, işlevsel ve estetik niteliklerinin sistemli bir planlama ve kentsel tasarım anlayışı içerisinde gelişmesi ile mümkün olacaktır. Bu çalışmada Sancaktepe ilçesi için bir Yeşil Alan Sistem Önerisinde bulunmak amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında Sancaktepe kent bölgesi; kent, kentleşme ve açık –yeşil alan sistemleri sınıflandırılarak yeterlilik ve kullanım potansiyelleri doğrultusunda incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda elde edilen tüm veriler değerlendirilerek, aktif yeşil alanların homojen dağılımını sağlayıp, ulaşılabilirliğini arttırarak, giderek artan kullanıcıya ulaşmak ve kentsel normları yakalayabilmek için; bir yeşil alan sistemine ihtiyaç duyduğu belirlenmiş,“Sancaktepe İlçesi Yeşil Alan Sistemi”hazırlanması önerilmiş, bu plan hazırlanırken nelere dikkat edilmesi gerektiğinde paragraflar halinde belirtilmiş, sistem önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The city should be able to attain a healthy environment and regular, open and green spaces, in the city , distribution, size of the functional and aesthetic qualities of a systematic planning and development will be possible in the urban design concept . This study aimed to make a proposal for the Green Space System Sancaktepe districts . Working under Sancaktepe city region ; urban, urbanization , green, and open space systems examined were classified according to qualifications and potential use. Evaluation of all data obtained in the survey, providing a homogeneous distribution of active green space, increasing the availability, in order to capture the growing reach and urban norms ; determined that the system needs a green area ,“ Sancaktepe County Green Space System”Preparation has been proposed , to pay attention to when preparing the plan set out in the paragraphs where necessary , the system proposals were presented.