İzmir Levanten köşkleri koruma-uygulama süreçleri ve risk analizi
The preservation processes and the risk analysis of the Levanten houses of İzmir
  1. Tez No: 427963
  2. Yazar: KÜBRANUR KESEPARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜMEYRA BİROL AKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Mimari koruma disiplini, kültürel mirasın önemli bir bileşeni olan tarihi yapıların kullanımlarının sürdürülerek yaşatılmasını amaçlamaktadır. Tarihi yapılar, zamanla fiziksel, sosyo-ekonomik ve/veya doğal unsurlar etkisinde zarar görmekte ve yapıların korunmasında sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sorunların tespit edilip, çözüme yönelik müdahale kararlarının oluşturulması, koruma uygulamalarının temel hedefidir. Tarihi yapılara dair gerçekleştirilen koruma uygulamalarında yer alan ve çalışma içerisinde yapıya ait potansiyeller, yasal mevzuatlar, aktörler ve finansman başlıkları altında derlenen etkenler, yapıların koruma uygulama süreçlerinde risk faktörlerini ortaya çıkarmaktadır. Çalışmanın amacı, tarihi yapıların uygulama öncesi, uygulama ve uygulama sonrası aşamalardan oluşan süreçlerinde ortaya çıkan risklerin deşifre edilmesi ve geliştirilen risk analizi yönteminin koruma uygulama sürecine katkısının tartışılmasıdır. Çalışma kapsamında, koruma uygulamalarında yer alan etkenler ile uygulama sürecini ifade eden zamansal parametreler kullanılarak, risk analiz yöntemi oluşturulmuş, bu yöntem Levanten köşkleri üzerinden irdelenmiştir. Bu doğrultuda çalışmada seçilen ve koruma uygulamaları gerçekleşen Levanten köşklerine dair risk analizleri yapılmış, derlenen analizlerin tarihi yapılarda koruma-uygulama süreçlerine uyarlanabilirliği ve risk faktörlerinin indirgenmesine katkısı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of architectural preservation discipline is to sustain the usage of historical buildings which are important components of cultural heritage. In time historical buildings suffer from physical, socio-economic and /or natural causes and as a result preservation problems arise. The main goal of preservation practice is to identify these problems and develop intervention decisions as a solution. Preservation practice of historical buildings includes various factors related to the subject building. These factors are potentials of the building, legislations, actors and financing at the same time they bring out the risk factors of preservation practice. The aim of the study is to define the risks for historical buildings preimplementation, implementation and post implementation process and develop a risk analysis method to be discussed with reference to preservation practices. Within the scope of the study, a risk analysis method is developed using the factors of preservation practice and temporal parameters of implementationprocess. This risk analysis method for historical buildings is discussed on selected Levantine mansions, which have actual preservation practices. The adaptability of the method to the preservationprocess and reducing the risk factors of historical buildings is also discussed.